לתרומות הרשמה לניוזלטר

כנס תורת לחימה ה-2 צה"ל מרתיע או מורתע"?

סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף במיל' וח"כ עוזי דיין הרצה בכנס אנשי המילואים של תורת לחימה

מיקום: זום 25.03

כנס אנשי המילואים ה-2 של 'תורת לחימה' נערך אמש (ראשון), בהשתתפות רבנים, קצינים בכירים וזוטרים וחיילים במילואים, ומשפחות שכולות, ועסק בבעיית הוראות הפתיחה באש, בה נתונים לוחמי צה''ל בגזרות השונות.

הכנס נערך בעקבות האירועים האחרונים בהם נצפו חיילי צה"ל מותקפים ללא תגובה מצדם. בכנס השתתפו בין השאר האלוף במיל' עוזי דיין, הרב שמואל אליהו, עו"ד עדי קידר מ'חוננו' וסא"ל במיל' יהודה ליבמן.

סא"ל במיל' ירון בוסקילה, חבר 'הביטחוניסטים' אשר כיהן כמג"ד וקצין מבצעים באיו"ש, שיתף את המשתתפים באירוע בו קצין פרקליטות צבאית עצר מפקד אוגדה (תא"ל) שהשתמש במילה 'להרוג' בתדריך לפקודיו, והורה לו לבטל מינוח זה, ולתקנו למונח 'לנטרל'.

לדברי בוסקילה, האירוע ממחיש תופעת רוחב על פיה קציני צה''ל, גם הבכירים שבהם חוששים מהמשפטנים בתוך הצבא, ונאלצים לבחור ב'מותר', לשיטתם, במקום בצורך המבצעי והביטחוני אל מול המחבלים.

במסגרת הכנס, בו סרב דובר צה''ל להשתתף, ביקר הרב שמואל אליהו בחריפות את אופי התקיפות הסלחניות של צה''ל בעזה, כמו גם את הכוונה להעניק חיסונים למחבלים.

עו''ד עדי קידר, מארגון 'חוננו', בעצמו מפקד לוחם, הדגיש את הצורך הקריטי בגיבוי מערכתי ללוחמים. לדבריו של קידר, כל ארוע בו נהרג מחבל גורר באופן מיידי חקירת מצ"ח, וכך לוחמים וקצינים מוצאים עצמם אחרי שנים מזומנים לחקירות מצ"ח. לדבריו, מדובר במציאות אבסורדית ומסוכנת.

סא"ל במילואים הרב יהודה ליבמן, אשר היה מג"ד הגמ"ר שומרון, דיבר על חשיבות התודעה של הלוחם ביהודה ושומרון, בדגש על הקשר להתיישבות ולחבלי ארץ ישראל, ולהבנה כי צה''ל מגן על הבית, ואיננו כוח זר.

האלוף במיל' וח"כ עוזי דיין הרצה אף הוא מנסיונו כסגן הרמטכ"ל וכאלוף פיקוד המרכז לשעבר על החובה המבצעית והמקצועית להרוג מחבלים, ולא רק "להסיר את הסכנה".

את הכנס שנערך בשיתוף ערוץ 7, אשר הנחה יו"ר 'תורת לחימה' סרן במילואים הרב איתי אסמן, חתם לירן ברוך, לוחם צנחנים ונכה צה''ל שנפצע בשירותו מאבן שזרקו מחבלים שטען כי "אנחנו נכי צה''ל, אנו התוצר של הוראות הפתיחה באש."

לצפייה בדברי אלוף (מיל') עוזי דיין - לחץ כאן .