לתרומות הרשמה לניוזלטר

אין אמון: ירידה משמעותית בתמיכה בצה"ל

דו"ח של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שיוגש בקרוב לנשיא המדינה, חושף כי משבר האמון בין צה"ל לאזרחים ממשיך להעמיק, זאת אחרי הירידה כבר בשנה שעברה (חדשות בארץ)

נכתב ע"י כיכר השבת 23/12/2021

משבר אמון: דו"ח של המכון הישראלי לדמוקרטיה שיוגש בקרוב לנשיא המדינה, יצחק הרצוג, חושף כי משבר האמון בין צה"ל לאזרחים ממשיך להעמיק, כך על פי פרסום של יואב לימור בישראל היום.

על פי הנתונים, כבר בשנה שעברה נחשף פער וירידה, כשרמת האמון ירדה מ-90 ל-81 אחוזים - ירידה חדה שלא הייתה בעבר, בצה"ל טענו שמדובר באירוע נקודתי, אך כאמור, גם הדו"ח הקרוב חושף את המשבר המעמיק.

הסיבות להעמקת המשבר רבות ומגוונות, בעיית המזון בבסיסים והעובדה שצמרת צה"ל דאגה לשכרה לפני שכר העלאת שכר החיילים, הן רק חלק מהם.

הדו"ח, אותו יגיש לנשיא המדינה בעוד שבועיים נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר, עוסק באמון הציבור במוסדות השלטון וצפוי לשקף בעיית אמון גוברת בכלל הרשויות.

עם זאת, בבדיקה חציונית שערך המכון כן נצפתה עלייה מסוימת אך היא קרתה על רקע מבצע "שומר החומות" והעלייה הכללית בתמיכה בצה"ל, כשבפועל, ולטווח ארוך חלה ירידה משמעותית.

סרן במיל' הרב אביעד גדות מעמותת תורת לחימה הגיב לדברים ואמר: "הנושא איננו שכר המשרתים בלבד אלא הרבה מעבר לכך. כאשר יש בעיית מוטיבציה בחלק מהפיקוד הבכיר לנצח את האויב, וקיימת בעיית עומק בהוראות הפתיחה באש והגיבוי ללוחמים - הדבר גם מוריד את האמון הציבורי, וגם את המוטיבציה של המשרתים ושל הנוער".

לכתבה המלאה בכיכר השבת - לחץ כאן .