לתרומות הרשמה לניוזלטר

ביו"ש דורשים: אשרו לתושבים לשאת M-16 בנוסף לאקדח

רוב הבקשות לקבלת כלי ירייה בעל טווח ארוך נדחות על ידי הצבא • גורם ביטחוני בכיר ביו"ש: "זה לא הגיוני - לוקחים לתושבים את כלי ההגנה שלהם" • צה"ל: "לא חל שינוי בנהלים"

נכתב ע"י ישראל היום 22/10/2022

תושבים ביישובים ביהודה ושומרון דורשים מצה"ל לאפשר להם לקבל רובי סער, דוגמת M-16 ו־M-4, כדי לאפשר להם לנוע בכבישים בבטחה במצב הביטחוני המורכב. התושבים קובלים על כך שבצה"ל יש מגמה בת כמה שנים לצמצם כמה שיותר את מספר כלי הנשק הארוכים ביישובים, וזאת, לדבריהם, על חשבון ביטחונם האישי.

תושבים ביהודה ושומרון שעומדים בקריטריונים של האגף לרישוי נשק במשרד לביטחון הפנים רשאים לקבל רישיון לאקדח, ורבים עושים זאת, אך בניגוד למצב בעבר שבו ניתן היה לחתום על רובה סער, מתוך הבנה שיש אזורים שבהם יש צורך בכלי נשק בעל טווח גדול מעשרת המטרים של אקדח סטנדרטי, כיום רובן המוחלט של הבקשות לקבלת כלי ירייה בעל טווח שיאפשר תפעול של אירוע מורכב בכבישים ביו"ש לא מתקבלות.

גורם ביטחוני בכיר ביו"ש מספר כי כבר כמה שנים שבצה"ל עושים מאמצים לצמצם ככל האפשר את מספר כלי הנשק שנמצאים בידי אזרחים, זאת ככל הנראה מחשש שאלו ייגנבו. "יש מגמה ברורה שבמסגרתה לא מאפשרים לתושבים לקבל רובים, ולוקחים כלי נשק מאלו שמחזיקים בהם. זה לא הוגן ולא הגיוני. אם תסתכל במספרי הגניבות מבתים פרטיים, תגלה שהם זעומות לעומת הגניבות מבסיסים, ולמרות זאת לוקחים לתושבים את כלי ההגנה שלהם".

תושבים אומרים כי מדובר במצב שמסכן חיים, בוודאי במצב הנוכחי. "באינתיפאדה השנייה ובאירועים נוספים נוכחנו לראות כיצד כלי נשק ארוכים מצילים את חייהם של השכנים והחברים שלנו. עם כל הכבוד לאקדח, כשעומד מולך מחבל עם קלצ'ניקוב זה לא כוחות. אנו רואים כיצד המחבלים יורים בכבישים ונותרים חסרי אונים מולם". בצה"ל, מנגד, טוענים כי הפקודות מאפשרות לספק כלי נשק ארוכים לתושבים שמאבטחים את היישובים, ולא לכל אזרח, ושכל תושב אחר שמעוניין לקבל נשק אישי צריך לפנות למשרד לביטחון הפנים כדי להוציא רישיון לאקדח.

מארגון תורת לחימה, אשר מרכז בימים אלו פניות משרתי מילואים באזורי סיכון ביו"ש, נמסר ל"ישראל היום": "בעוד שר הביטחון לא מאפשר לחסל מחבלים, אשר מחזיקים עשרות אלפי כלי נשק ואמל"ח, כולל צה"ליים, בכירים בצה"ל בולמים את האפשרות של מתיישבים משרתי מילואים להגן על עצמם ועל משפחתם בנשק צבאי, דבר המעוגן בפקודה 2.01.07 והיה נהוג מאז ומתמיד ביו"ש. אנו נפעל לשנות זאת כדרישה לאומית יסודית".

לכתבה המלאה ב'ישראל היום' - לחץ כאן