לתרומות הרשמה לניוזלטר

ברקע הפיגועים : מכון INSS ממליץ :למנוע מקבוצות אזרחים יהודים להגן על יהודים בערים מעורבות

לאור הפיגועים האחרונים ולקראת הרמדאן ופסח, המכון למחקרי ביטחון לאומי בשורת המלצות למקבלי ההחלטות. בין היתר: הגבלת עליית יהודים להר הבית והעברת מסרי ריסון לחמאס | תורת לחימה: "צה"ל ומערכת הביטחון חייבים להקיא את INSS מתוכם"

נכתב ע"י כיפה 28/03/2022

המצב הביטחוני הרגיש, והפיגועים הקטלניים האחרונים בחדרה אמש ובבאר שבע בשבוע שעבר, יחד עם חג הפסח המתקרב ומנגד, ימי הרמדאן של המוסלמים, הובילו את המכון למחקרי ביטחון לאומי שבאוניברסיטת תל אביב לפרסם הערב (ב') שורה של המלצות למקבלי ההחלטות במדינת ישראל.

ב-inss אומרים כי "מבחינת ישראל, חשוב שתקדים תרופה למכה, תמנע את ההסלמה ותחלישה אם תתפרץ".

הפעולות המומלצות :

  1. תגבור כוחות - לתגבר פריסה ולהפגין נוכחות של גורמי הביטחון בירושלים ובערים מעורבות. בד בבד, להימנע מחיכוך לא נדרש במזרח ירושלים ובעיקר בהר הבית, ומשינוי הסדרי תנועה וחיים לא הכרחיים, (דוגמת שער שכם ערב "שומר החומות").
  2. הפרדה בין זירות הפעולה השונות - ירושלים, רצועת עזה, יהודה ושומרון והישובים הערביים והמשותפים בתוך ישראל. ההישג העיקרי של חמאס בשומר החומות היה החיבור בין הזירות, וזה כיוון המאמץ העיקרי של הארגון כיום.
  3. לחץ - ניצול המנופים שנוצרו במסגרת היחסים עם מדינות האזור, כולל ירדן, להעברת מסרי ריסון גם לחמאס ברצועת עזה וגם לרשות הפלשתינית.
  4. להתכונן לתפילות הרמדאן - תיאום עם ירדן והרשות הפלשתינית, לקביעת הכללים להסדרת תנועת מתפללים מוסלמים מיהודה ושומרון לירושלים, והתנהגותם בהר הבית. 
  5. הגבלה על עליית יהודים להר הבית - פיקוח והגבלת עליית יהודים להר הבית  במהלך חודש הרמדאן, בעיקר במהלך זמני תפילות של מוסלמים. מניעת עליית גורמים המתכוונים לחולל פרובוקציות.
  6. שיפור היחסים עם טורקיה - מול טורקיה, על בסיס הכוונה לשפר את היחסים עם ישראל, נכון לדרוש השפעתה הממתנת על הפעילות האסלאמית במסגד אל-אקצא וכן על חמאס. 
  7. פעילות מול רצועת עזה - המנוף המצרי-קטרי כבר נותן אותותיו ברצועת עזה. מצרים וקטר אינן מעוניינות בסבב עימות והרס נוסף ברצועה, ומאמצי ריסון מצידן, בתיאום עם ישראל - שכבר מגלה פתיחות בהקשר זה - יתרמו למניעת ההסלמה.
  8. מניעת התאגדות יהודית - למנוע התאגדויות של קבוצות אזרחים יהודים להגנה על יהודים בערים מעורבות, בטענה שכוחות הביטחון אינם מספקים מעטפת הגנה מספקת על יהודים.

"צה"ל ומערכת הביטחון צריכים להקיא את INSS מתוכם "

מתורת לחימה נמסר: "עמותת השמאל INSS המסוכנת 'ממליצה' למערכת הביטחון ולממשלה לא לאפשר ליהודים בערים המעורבות להתארגן כדי להגן על עצמם מפני מחבלי הגיס החמישי. צה"ל ומערכת הביטחון חייבים להקיא את INSS מתוכם ולהתנתק מההזויים האלה מהר למען ביטחון ישראל".

לכתבה המלאה בכיפה - לחץ כאן