לתרומות הרשמה לניוזלטר

דיקטטורת בג"ץ נגד צבא העם | דעה

הפרדת רשויות לא קיימת בישראל, האקטיביזם השיפוטי רומס גם את צה"ל – ומעמדו כצבא נלחם ומנצח בסכנה | הרב אביעד גדות, דעה

נכתב ע"י הרב אביעד גדות 15/03/2022

כשאני לומד עם בנותיי הגדולות למבחן באזרחות, אני מחייך במבוכה.
מושג "הפרדת הרשויות" המוסבר בטוב טעם בספר – לא באמת קיים במדינת ישראל.

מה האמת? אנו חיים תחת שלטון הרשות השופטת שעושה כל מה שמתאים לה, מרוקנת את משמעות ההליכה שלנו לבחור בקלפי את הריבון בישראל, וממש אין לנו דמוקרטיה. אני מסביר זאת לילדיי, כדי שידעו קודם כל היכן אנו חיים, תחת שליטת בג"ץ, שמשפט צדק ממנו והלאה, ושררת השלטון – כולה שלו.

אך בעיית האקטיביזם השיפוטי מוכרת וידועה, ואני מאד מקווה ששלטון יהודי אם יצליח לקום כאן אי פעם (הרי רצון העם כאמור מתקשה לבוא לידי ביטוי) ישכיל לעקור אותה מן השורש, ולהוציאנו מאפילה לאורה ומשיעבוד לגאולה.

מה כן חדש? השיאים אליו מגיע בית המשפט ה"עליון". התעוזה, החוצפה, והסכנה אליה הוא גורר את העם היושב בציון. אקטיביזם שיפוטי מסוכן לדמוקרטיה, אך כשהוא מגיע לשליטה במערכת הביטחון – הוא מסוכן לביטחון ישראל.

כבר שנים שבג"ץ פוגע בצה"ל. אם זה בסוגיית מוסר לחימה מעוות, הוראות הפתיחה באש הפוגעות בלוחמים, עצירת הרס בתי מחבלים, ועוד ועוד. אך לאחרונה הפגיעה הזאת, שהפרקליטות הצבאית שותפה מלאה שלה, לא מסתכמת רק בבטן הרכה. היא מכוונת ישר לראש וללב ומהווה פגיעה קטלנית.

פסיקת בג"ץ, המבטלת החלטה פיקודית-צבאית יסודית של הרמטכ"ל כנגד קצין שסרח, היא לא רק התערבות בוטה ומרחיקת לכת בעבודת הצבא, אלא היא השתלטות מוחלטת על ההגה של צה"ל. היא ריקון כל הסמכות שהעניקה המדינה לרמטכ"ל עם קבלת דרגות רב-האלוף שלו. מה הערך של ראש מטה כללי שלא מסוגל להדיח קצין בפרשה כה חמורה בה מצא לוחם (ניב לובטון ז"ל) את מותו? לפני כחודשיים התייצב הרמטכ"ל בעצמו מול הדיקטטורית אסתר חיות ואמר לה: "לא, גבירתי הנשיאה" כאשר רמזה לו כי תאלץ אותו להיכנע לתכתיביה לא להדיח את הקצין המעורב בפרשה, ולהסתפק בנזיפה.

על כך כתבנו לרמטכ"ל בזמן אמת: "אנו מחזקים אותך במאבקך המוסרי והצודק, כנגד התערבות בג"ץ, מוסד מלא רשע ומוסר מעוות, בהליכים פיקודיים בצה"ל. מזה זמן רב אנו מתריעים כי האקטיביזם המשפטי, האוכל כל חלקה טובה במדינת ישראל – פוגע פגיעה אנושה בצה"ל ובמפקדיו בתחומים מבצעיים וערכיים. כך בנושא הרס בתי מחבלים, הוראות הפתיחה באש, כך גם ככלי לכפיית פמיניזם רדיקלי הפוגע בחוסנו של צה"ל, וכך בנושאים ביטחוניים וערכיים נוספים.

בהזדמנות זו נזכיר את הנסיון של ארגוני החלנה קיצוניים לבג"ץ כדי לכפות על צה"ל הכנסת חמץ בפסח לבסיסים ומחנות הצבא – נזק שיפגע לא רק ביהדותו של צה"ל אלא גם באחדותו, שאנו בטוחים כי הינך כרמטכ"ל עושה מאמץ למנוע."

ואכן, לא טעינו. גם בסוגיית פקודת המטה הכללי בנושא חג הפסח, התערב בג"ץ מאז, ובזלזול בוטה ומופגן בזהות היהודית של צה"ל, שלח את הצבא לזרוק לפח בעצמו את פקודותיו, ולמצוא "פתרון" להכנסת חמץ לבסיסי צה"ל בעיצומו של חג הפסח.

אני מקווה כי הרמטכ"ל הפנים את השיעור שקיבל מדיקטטורת בג"ץ, ויפעל קודם כל לתקן ולשרש את האקטיביזם השיפוטי בתוככי צה"ל עצמו. הפגיעה של בג"ץ ומשפטנים מנותקים בתוך צה"ל עצמו הינה אנושה, וצריכה להיעקר מהשורש גם בסוגיית עוצמתה היתירה של הפרקליטות הצבאית על חשבון הדרג המבצעי וכשירותו המבצעית והמוסרית. כראש המטה הכללי וכמפקד אחראי ועתיר זכויות, בוודאי יטפל הרמטכ"ל בסוגיה – בהיבט הרחב כנדרש, וירסן קודם כל את הפרקליטות הצבאית, בכדי שצה"ל יוכל לממש את משימתו להגן על עם ישראל.

הרב אביעד גדות הוא מנהל ארגון "תורת לחימה – לשמירה על צה"ל כצבא יהודי מנצח"

למאמר המלא בערוץ 14 - לחץ כאן