לתרומות הרשמה לניוזלטר

האלוף איציק תורג'מן: במלחמה צה"ל לא יעבור בוואדי ערה. בן גביר: דגל ישראל יורד לחצי התורן

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, האלוף איציק תורג'מן בראיון פרישה: "בזמן מלחמה בצפון צה"ל לא יעבור בוואדי ערה. נהגים ערבים לא התייצבו ב'שומר החומות' בגלל חג עיד אל פיטר".

נכתב ע"י ערוץ 7 12/11/2021

האלוף איציק תורג'מן, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, אשר פורש בימים אלו משירות קבע ארוך התראיין לעיתון מעריב והתייחס לבעיית הגיס החמישי הערבי בתוככי מדינת ישראל והתמודדות צה"ל עם פרעות נגד כוחותיו בזמן לחימה.

האלוף תורג'מן תקף את אזהרותיו של האלוף במילואים יצחק בריק וטען כי צה"ל של היום מוכן ללחימה ואילו בריק הוא זה ש"תקוע עדיין בשנת 1973."

תורג'מן הודה כי פרעות התשפ"א הדליקו נורות אדומות בצמרת הצבא, וחוזה "הפרות סדר אלימות על בטחון הפנים ותנועת שיירות המובילים של צה"ל. נתון בעל פוטנציאל משמעותי לעכב את היכולת לרכז את סדרי הכוחות של צה"ל." כאשר נשאל האלוף על ידי הכתב הצבאי טל לב רם מה בכוונתו לעשות עם נתון זה, השיב: "זה אומר לגבי חלק מצירי התנועה, שבעבר תכננו לנסוע עליהם – שלא נעשה בהם שימוש. כן, אני חושב שוואדי ערה זה ציר תנועה שלא נכון להתבסס עליו או להתעמת איתו."

תורג'מן אף מכחיש את כשלון מבצע ההונאה ב'שומר החומות', בו על פי פרסום בידיעות אחרונות נהגים ערבים שנקראו באמצעות חברות אזרחיות להוביל רק"ם (רכב קרבי משוריין דוגמת טנקים ונגמ"שים) סרבו לסייע לצה"ל:

"היה חג באותו זמן, עיד אל פיטר. זימנו בשעה עשר בלילה מבלי שהכרזו מצב חירום במדינה, ואני לא בטוח שאם היה מקרה של ערב ליל הסדר, למשל, כל הנהגים היהודים היו מיד מתייצבים במצב שלא הוגדר מצב חירום."

כזכור, בדיונים שנערכו במהלך השבוע בצה"ל כהיערכות לתמרון כוחות סדירים ומילואים בגליל ובצפון הארץ, עלה חשש כי מעבר הכוחות עם כלים כבדים ביישובים הערבים בואדי ערה, עלול להיתקל בהתנגדות התושבים.

הכתב הצבאי של ידיעות אחרונות, יוסי יהושע, דיווח בתחילת השבוע כי למרות זאת הוחלט בצה"ל לא לשנות את מתווה התרגיל שמדמה כיבוש שטחים בדרום לבנון.

לצד זאת, לא פורסם אם ניתנו הוראות פרטניות לחיילים הרבים, כיצד להתמודד עם סיטואציה של התקפות ערבים בזמן אימון או בזמן לחימה, ומהן הוראות הפתיחה באש במצב שכזה. כעת, עם דבריו של האלוף תורג'מן, מתברר כי התכנית של הפיקוד הבכיר היא להימנע מכניסה לאזורים בהם גרים ערבים עוינים למרות היותם אזרחים ישראלים.

בארגון תורת לחימה, אשר פועל לשמירה על צה"ל כצבא יהודי מנצח, ביקרו בחריפות את ההחלטה לסגת מראש מוואדי ערה: "מה המסר שמקבלים פורעים ערבים 'ישראלים', או צבאות הטרור חיזבאללה וחמאס מהאלוף תורג'מן? שצה"ל בורח מצוותי קרב של הגיס החמישי הערבי בתוככי המדינה. זה רק מתדלק את התיאום והניהול של חזית זו שוודאי תתקוף את הקצין שיסע ברכבו למילואים בפיקוד הצפון, ואת השיירה שתעלה מהימ"חים לגבול לבנון."

על דבריו כי גם נהגים יהודים לא היו מתייצבים, הגיבו בארגון: "האלוף איציק תורג'מן לא בודק מה הלאום של נהג משאית אזרחי שנקרא להוביל טנק, נכשל במבצע שומר החומות כשהנהגים הערבים צחקו לו בפנים, ומתעקש שגם בפסח יהודים לא היו מתייצבים. תזכורת? מבצע 'חומת מגן' היה בפסח, והיה בו מעל 100 אחוז התייצבות. זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת שככה נראה קצין בכיר. מצופה מהרמטכ"ל כוכבי להודיע עוד היום כי מדובר בדברים מופרכים, ולשנות את תכניות אט"ל בהתאם לרוח הלחימה ולערכי צה"ל."

יו"ר "עוצמה יהודית" ח"כ איתמר בן גביר הגיב: "היום דגל ישראל יורד לחצי התורן. אזור ואדי ערה צריך להפוך לאחד מיעדי התקיפה של צה״ל בזמן מלחמה, כי מי שמעכב את כוחות צה"ל בזמן מלחמה הוא מחבל ומשתף פעולה עם האויב וכלפי מחבלים יש לנהוג בלי רחמים ולעמוד מולו בעוצמה ולנטרלו ולא להיכנע מראש עוד לפני שנזרקה האבן".

ח"כ בן גביר הוסיף: "מאז הצטרפותם של האחים המוסלמים לממשלה, הם מרגישים בעלי הבית וכך הצפון מופקר, הדרום נכבש וצה"ל בחשש".

לקריאת הכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן