לתרומות הרשמה לניוזלטר

ההצהרה של אביב כוכבי בשבת - בניגוד לפקודת מטכ"ל: "צריך להתנצל"

הרמטכ"ל אביב כוכבי ודובר צה"ל עברו על פקודות מטכ"ל מפורשות. ראשי ארגון תורת לחימה מבקשים מכוכבי להתנצל.

נכתב ע"י ערוץ 7 10/04/2022

תדרוך כלי התקשורת שבוצע על ידי הרמטכ"ל אביב כוכבי ודובר צה"ל בערב שבת נעשה תוך מעבר על פקודות מטכ"ל.

כזכור, חיילים דתיים אולצו להצטלם עם הרמטכ"ל כוכבי בסעודת שבת כחלק מתדרוך של כוכבי לכלי התקשורת במחנה עופר. צוותי טלוויזיה הוכנסו למחנה הצבאי על ידי דובר צה"ל, תוך חילול שבת בפרהסיה בניגוד לפקודות מטכ"ל.

פקודת מטכ"ל 07.0101 סעיף 10 קובעת כי "במקום המשמש הן כחדר אוכל והן כחדר תרבות לא יופעל בשבתות ובמועדי ישראל מקלט רדיו או טלוויזיה בשעת הארוחות".

בתוך כך, דובר צה"ל תת-אלוף רן כוכב התנצל ולקח אחריות על הכנסת מצלמות כלי התקשורת לחדר האוכל הצבאי בעיצומה של השבת. "האירוע במחנה עופר שבו היה צילום של לוחמים בשבת עם הרמטכ"ל היתה טעות", אמר כוכב. "אני מתנצל. זה אירוע שלא היה צריך לקרות והאחריות היא כולה שלי. מודה ועוזב ירוחם".

הרב איתי אסמן והרב אביעד גדות, ראשי ארגון תורת לחימה, שיגרו מכתב לרמטכ"ל רא''ל אביב כוכבי בעקבות חילול השבת אותו הוביל ודרשו ממנו שיתנצל גם הוא. "'אנו בטוחים כי הינך עוסק במלאכת הקודש של ביטחון ישראל יומם ולילה, שבת וחול, ועל כך עם ישראל כולו מעריך אותך", כתבו. "דווקא משום כך, הזדעזענו עד מאד לדעת במוצאי שבת קודש כי בחרת לחלל את השבת, תוך עבירה על הוראות הפיקוד העליון המפורשות, על הנורמות בצה"ל, ותוך כפיית המעשה החמור על חיילים שומרי שבת.

''ולצורך מה? לא לצורך מבצעי, עליו מצווה לחלל את השבת כפי שצה"ל בפיקודך עושה מדי שבוע במסירות נפש, אלא לצורך יחסי ציבור ועוד אייטם של דובר צה"ל", הוסיפו בארגון.

לכתבה המלאה בערוץ 7 -לחץ כאן