לתרומות הרשמה לניוזלטר

המשפחות השכולות זועמות על משרד הביטחון: "ביזוי של כל הנפטרים שמסרו את נפשם"

"שעון השלום", המתנה השנתית ששלח משרד הביטחון למשפחות השכולות, עוררה זעם וכעס רב • היעדר סממנים יהודיים וריבוי סממנים אוניברסליים, ובהם גם איסלאמיים, גרם למשפחות לצאת בקריאה להחזיר את המתנה • שרה קליין, אלמנתו של רועי קליין ז"ל: "פגעתם בזכר יקירנו" • משרד הביטחון: "הליך בחירת המזכרת נעשה באופן רגיש, בהתייחסות והתאמה למשפחות השכולות"

נכתב ע"י N12 01/05/2022

מחאת המשפחות השכולות: עשרות משפחות שכולות, ובהן גם משפחותיהם של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל ורס"ן רועי קליין ז"ל, החליטו להחזיר את המתנה השנתית שקיבלו מאגף המשפחות לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה.

המתנה, "שעון השלום", עוררה כעס רב בקרב המשפחות - בגלל הסממנים שמעטרים אותו: "בחרתם בחפץ 'אומנותי' שאין בו כמעט כל סמל יהודי ולאומי", כתבה שרה קליין, אלמנתו של רועי קליין ז"ל. "על השעון אין מגן דוד, מנורת שבעת הקנים, דגל ישראל או סמל צה"ל. לעומת זאת, מופיעים בשעון מסגד כיפת הסלע וכנסיית א-טור בהר הזיתים. כמו כן, הסהר האיסלאמיסטי מופיע 13 פעם יחד עם הסמל הנוצרי הכוכב המחומש".

"קרובינו, הנופלים במערכות ישראל וקורבנות הטרור שנרצחו, כולם חרפו נפשם עבור ירושלים של עם ישראל, ולפתע קמנו בוקר אחד וגילינו שמשרד הביטחון הפך את ירושלים לעיר בין-לאומית. הכאב שלנו הוא לא אוניברסלי, לא מדובר בנאום באו"ם, אלא ביקירנו שנפלו למען ירושלים. פגעתם בזכר יקירנו ואנו, המשפחות השכולות, מחזירים לכם את השי, בתקווה שבשנה הבאה נזכה לשי ראוי יותר שיכבד את זכרם של הנופלים, את עם ישראל כולו ואת ירושלים בירתנו הנצחית", נכתב בהודעה.

אילן מורנו, אביו של עמנואל ז"ל, מסר : "אני לא מבין, אף אחד לא שם לב? מי שקנה את זה הוא פשוט טיפש. זה ברור ששר הביטחון לא הולך לקנות את המתנות, הוא הטיל על מישהו לעשות את זה, ואותו מישהו עשה שטות, ממש שטות - וזאת שטות פוגעת. מדובר על מתנה למשפחות שכולות, מתנה שרוב המוטיבים שמופיעים בה הם מוסלמים. אין לי שום דבר אגב נגד המוסלמים, יש לי המון דברים שמזכירים מסגדים וכו' תלויים על הקירות שלי, אבל מתנה למשפחות שכולות - זה נשמע מטורף לגמרי".

גם אחיו של עמנואל ז"ל, דן מורנו, בחר להגיב: "מה העניין מאחורי השעון הזה? אין בו שום סממן יהודי, יש בו סממנים שהם הפוכים ממה שהאחים שלנו נלחמו עליו ומסרו את נפשם עליו. פשוט מאוד - זה מבזה, מביש. עיקר משאת נפשו של אחי הייתה להילחם על הזהות של עם ישראל, הוא מסר את נפשו בשביל אותה זהות ולקבל את זה זה יותר מלעג לרש, זה פשוט ביזוי של כל הנפטרים שמסרו את נפשם, הם ביזו את המשפחות עצמן - זה מבזה את כל הסמלים שאחינו היקרים מסרו את נפשם".

בעקבות הכעס הרב, החלו בארגון "תורת לחימה - רוח תורה למען צה"ל" ביוזמה להחזרת המתנה השנויה במחלוקת למשרד הביטחון: "החלטנו לתת ביטוי יותר גדול לכאב האמיתי של המשפחות השכולות על הפגיעה בכבודה של ירושלים, לאסוף את השעונים ממי שמעוניין, ולהניח אותם בביתו של שר הביטחון בני גנץ".

מראשי הארגון נמסר כי למעלה מ-30 משפחות שכולות פנו לארגון כדי להחזיר את השי של משרד הביטחון: "המשפחות ראו בשעון מטעם משרד הביטחון סממנים שאינם מכבדים את ערכיהם, בין היתר, שיוכה הדתי והלאומי של בירת ישראל לשלושת הדתות והעלמתם של סממני היהדות. הם הרגישו שיקיריהם נפלו בקרב למען מדינה יהודית, ואילו משרד הביטחון, בחר לטשטש את זהות המדינה וזהותה של ירושלים בשם אג'נדה פרוגרסיבית - לכן הם בחרו להחזיר את המתנה".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: המשפחות השכולות, המרכיבות את המועצה הציבורית להנצחת החייל, הן אלה שבחרו את המזכרת והמליצו עליה לשר הביטחון. המזכרת מחולקת למשפחות השכולות לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. הליך בחירת המזכרת נעשה באופן רגיש, בהתייחסות והתאמה למשפחות השכולות.

השנה, בשנת ה-74 למדינת ישראל, בחרו נציגי המשפחות השכולות את המזכרת "שעון השלום", כסמל לשאיפתה של המדינה לשלום ואחווה עם שכנינו - בשפות עברית, אנגלית וערבית. במזכרת מוטבעים נופי העיר ירושלים - המקודשת לשלוש הדתות, יונה עם עלה זית - סממן מובהק לשלום בהיסטוריה של העם היהודי וכן חמסה לסגולה להגנה.

משפחות המעונינות להחזיר את השעון מוזמנות להכנס לקישור -  https://www.torah-idf.org.il/10003/

לכתבה המלאה בN11 לחץ כאן