לתרומות הרשמה לניוזלטר

הרמטכ"ל כוכבי ממתין לפצ"רית

הרמטכ"ל ו-1,000 הורי חיילים שדרשו להפגש איתו בנושא הוראות הפתיחה באש - ממתינים לבחינת הפרקליטה הצבאית הראשית.

נכתב ע"י ערוץ 7 15/02/2022

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ביקש את חוות דעתה של הפרקליטה הצבאית הראשית, האלופה יפעת תומר-ירושלמי, אשר מעכבת מענה לדרישתם של מעל 1,000 הורי חיילים להיפגש עם הרמטכ"ל ועם המפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי, בסוגיית הוראות הפתיחה באש.

כזכור, ביוזמת תנועת "צעדת האימהות" הפועלת לתיקון הוראות הפתיחה באש, שיגרו לפני למעלה מחודשיים הורי החיילים מכתב לרמטכ"ל ולמפכ"ל ביחד עם ארגון תורת לחימה ובקשו "פגישת הבהרות והסברים" לשאלות הקשות שמטרידות את ההורים והחיילים בסוגיית הוראות הפתיחה באש וחקירת לוחמים לאחר ירי במחבלים ערבים.

ההורים, אמהות ואבות לחיילים בשירות קרבי, פנו יחד עם נשות חיילים ושוטרים לרמטכ"ל אביב כוכבי, ולמפכ"ל קובי שבתאי וכתבו: "בעקבות מותו המיותר של הלוחם בראל שמואלי ז"ל, בעקבות הסרטונים שהגיעו לידנו בהם סופגים לוחמים ביו"ש וגבול עזה אש ללא יכולת להגיב, בעקבות חקירות הזויות נגד לוחמים גיבורים, ולאור כך שלחיילים ושוטרים אסור להתאגד ולזעוק את זעקתם, קמנו אנחנו אמהות ונשות לוחמים בצה"ל, מג"ב ומשטרת ישראל על מנת לדאוג לאינטרסים שלהם ושלנו".

עוד שאלו ההורים: ''מדוע הפרקליטות הצבאית אשר מנותקת מהשטח, כותבת הוראות המסכנת וכובלות את ידי הלוחמים הנמצאים בשדה הקרב האכזרי? ממתי משפטנים אמונים על מוסר הלחימה? מהם המקורות ואמות המידה של הפרקליטות הצבאית לקביעת עקרונות המוסר המעוות הזה?"

כאשר תהו ההורים לפשר העיכוב הממושך ושאלו אם הרמטכ"ל חושש להיפגש עימם, הסבירו בלשכה למנהל ארגון תורת לחימה, הרב אביעד גדות, כי הרמטכ"ל בחר להעביר את הנושא לאישורה של הפצ"רית, שעל התנהלותה המנותקת מהשטח, לדעת הורי החיילים, הוגשה הקבילה ונדרשה הפגישה הבלתי אמצעית בנושא.

הרב אביעד גדות, מנהל ארגון תורת לחימה, מסר : "לא ברור מדוע כדי להיפגש עם כל כך הרבה הורי חיילים מודאגים, צריך הרמטכ"ל לעבור דרך הפצ"רית. הוא המפקד שלה, ולא להפך. אני מעריך כי הבחינה המשפטית איננה על עצם המפגש המיועד, אלא על התוכן של הוראות הפתיחה באש הלקויות, אותן יצטרך הרמטכ"ל להסביר לראשונה להורים אשר שולחים את בניהם כשלוחי מצווה להגן על עם ישראל מול אויב אכזר".

"הרמטכ"ל צריך להסתכל להם בעיניים, לומר את האמת שלו, ולתקן את הדרוש תיקון בהוראות המעוותות. כוחה של הפרקליטות הצבאית, גוף מנותק שפוגע מאד בצבא, גדול מדי. הפרקליטות הצבאית היא חלק מהאקטיביזם השיפוטי, ולא בצד של צה"ל. זאת בדיוק דרישת ההורים: שיאפשרו לחיילים להילחם ולהגן על עצמם, על חבריהם, ועל עם ישראל", כך הרב אביעד גדות.

לכתבה המלאה בערוץ 7- לחץ כאן