לתרומות הרשמה לניוזלטר

הרמטכ"ל מבהיר: אין הנחיה לתקן את הוראות הפתיחה באש

במכתב של עוזר הרמטכ"ל לרב אביעד גדות, מוכחשים פרסומים ב"הארץ" ו"ידיעות אחרונות", כי הרמטכ"ל החמיר או ביקש להקל בהוראות הפתיחה באש

נכתב ע"י ערןץ 7 13/10/2021

עוזר הרמטכ"ל אל"מ אייל כהן פירט את עמדתו של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ביחס להוראות הפתיחה באש הנוהגות בצה"ל.

לראשונה, אל"מ כהן מכחיש פרסום של כתב ידיעות אחרונות יוסי יהושע, על פיו הורה הרמטכ"ל לבחון הקלה על חיילי צה"ל בפתיחה באש נגד שודדי אמצעי לחימה בדואים וערבים, זאת לאור הפריצות המאסיביות לבסיסי צה"ל, ושוד לוחמים אשר מבצעים תרגילי ניווט בסמיכות לישובים ערביים בלב מדינת ישראל.

כזכור, הכתב הצבאי של ידיעות אחרונות, יוסי יהושוע, דיווח לאחר הפריצה של בדואים לבסיס חיל האוויר נבטים, כי בעקבות גניבות אמצעי הלחימה מבסיסי צה"ל ותקיפות חיילים בתוך שטחי הקו הירוק פועל הרמטכ״ל כוכבי לשנות את הוראות הפתיחה באש במטרה לאפשר ירי גם ללא סכנת חיים.

הפרסום גרס, כי התוכנית מגובשת עם הפרקליטות הצבאית ומותנית באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

במכתב ששלח עוזר הרמטכ״ל למנהל ארגון תורת לחימה, הרב אביעד גדות מכתב, כתב כהן כי "הדברים המופיעים במכתבכם ביחס לשינויים כביכול בהוראות הפתיחה באש - אינם נכונים."

ב"תורת לחימה" מציינים כי הם מאמינים לדיווח של יהושע, ומעריכים כי יוזמת הרמטכ"ל נבלמה ומוסמסה על ידי הפרקליט הצבאי דאז אלוף שרון אפק אשר "מזמן אבדה לרמטכ"ל השליטה עליו, בהיותו חלק ארי ממערכת המשפט השלטת בישראל. הפצ"ר לא מקבל הנחיות מהרמטכ"ל אלא נותן הנחיות, כפי שהודה הרמטכ"ל כוכבי עצמו רק לאחרונה בהקשר לכשלון מבצע שומר החומות."

סוגיה נוספת בה נוקט אל"מ כהן קו דומה במכתבו, היא החמרה בהוראות הפתיחה באש, אשר יוחסה לרמטכ"ל על ידי עיתון "הארץ" שטען כי בפורום מפקדים שהתקיים בפיקוד המרכז, הורה כוכבי "להנמיך את הלהבות" ולרדד הרג פורעים ערבים ביהודה ושומרון. גם פרסום זה מוכחש על ידי אל"מ כהן בפני הרב גדות: "הרמטכ"ל חיזק את ידי המפקדים המגינים יום ולילה על אזרחי המדינה, וציין כי יזכו למלוא הגיבוי."

מפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור ומארגון תורת לחימה נמסר לערוץ 7:
"דברי הרמטכ"ל מתחמקים מטענתנו העקבית כי בנוסף להוראות המעוותות של הפצ"ר קיימת רוח מפקד מסוכנת על פיה באה דרישה מהמפקדים בשטח לרדד את מספר הפגיעות במחבלים מתפרעים. זהו סיכון גדול הן לאזרחים והן לחיילים שצריכים להתמודד עם התקפות באופן שמסכן אותם.

בגלל שינויים בעל פה לרעת הלוחמים בהוראות, נרצח הלוחם בראל שמואלי הי"ד על משמרתו בגבול בו בעבר הוגדר קו אדום של 300 מטר ועם הזמן צומצם לטווח אפס אך ורק בגלל רצון לא לפגוע ביותר מידי פורעים ערבים, וזו דוגמא קשה אבל מייצגת של סכנת הוראות פתיחה באש, ההולכות ומחמירות."

לקריאת הכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן