לתרומות הרשמה לניוזלטר

לאחר 73 שנה: השמאל הרדיקלי מנסה להכניס חמץ בפסח לבסיסי צה"ל - באמצעות בג"ץ

לאחר 73 שנה: השמאל הרדיקלי מנסה להכניס חמץ בפסח לבסיסי צה"ל - באמצעות בג"ץ

נכתב ע"י ערוץ 7 03/02/2022

הרב אביעד גדות מארגון 'תורת לחימה' מתייחס לדיון שעתיד להיערך בשבוע הבא בעתירה לבג"ץ של הפורום החילוני ועמותת 'חידוש' המבקשים להכריח את הצבא להכניס חמץ לבסיסים בפסח.

"מדובר בפקודת מטכ"ל שנכתבה בקום המדינה והצבא על ידי האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל בתיאום עם ראשי הצבא וראש הממשלה דאז דוד בן גוריון. זו פקודה שעמדה במשך 73 חגי פסח לאורך השנים וכחלק מהתהליך של אובדן הזהות היהודית שמתבצע דרך בג"ץ - אותם ארגונים דורשים לשנות את הפקודה הברורה שאוסרת על הכנסת חמץ לבסיסי הצבא. בצה"ל חוגגים את חג הפסח כהלכתו ומבערים חמץ בסיוע הרבנות הצבאית ועכשיו יש דרישה לשנות את הסטטוס קוו ולפגוע ברוב הדתי והמסורתי שחוגג את חג הפסח", מסביר הרב גדות באולפן ערוץ 7.

לדבריו, "יש לנו אינדיקציות שמשרד הביטחון והרמטכ"ל מגבשים תשובה בסיוע הפרקליטות הצבאית ומדובר בגוף שכבר הספיק לפגוע ביהדות ובכשרות בצה"ל. הדבר הזה עלול לשנות את פניו של הצבא".

"אני חושב שמדובר כאן בשבר שצריך שמישהו יעצור אותו. כשאנחנו מדברים על תשובה של הפרקליטות הצבאית היא תמיד נעשית במעורבות הרמטכ"ל. האחריות של אביב כוכבי ובני גנץ גדולה ואני סקפטי קצת בגלל שאנחנו נמצאים בממשלה שנחלשת בשמירת היהדות. בקלות מאוד גדולה יכול להיסגר משהו בין אביגדור ליברמן ובני גנץ", הוא מוסיף.

למרות הסקפטיות, לדעתו מי שיכול לשנות את התמונה, הוא כוכבי. "צריך כאן אחריות פיקודית של הרמטכ"ל יחד עם הרב הראשי לצה"ל ולשמור את הצבא הרחק מהמחלוקת בעולם האזרחי ולשמור על הפקודה שמתקיימת באהבה וברצון על ידי רוב החיילים".

הרב גדות התייחס גם  לגבי הניסיון להכניס בישול חלבי למטבחים בצה"ל. "לפי מה שאנחנו מכירים מתוך הרבנות הצבאית יש התנגדות לכך. לצערי אגף הלוגיסטיקה החל את המהלך שנוגע לצלחת של כל חיילי צה"ל והדבר מעיד על מעמד מוחלש של הרבנות הצבאית. לכן, יש צורך לחזק את הרבנות הצבאית ולסייע לה לממש את תפקידה. לשמור על הכשרות זה העניין הכי בסיסי בצבא".

לכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן