לתרומות הרשמה לניוזלטר

מנהל ארגון תורת לחימה באולפן ערוץ 7

"מנהל ארגון תורת לחימה מביע דאגה: "תפיסה פמיניסטית רדיקלית שולטת בצבא

ניסן התשפ"א

מנהל ארגון ''תורת לחימה'', סרן במיל' הרב אביעד גדות, סיפר באולפן ערוץ 7 מדוע הבדואים מצליחים ''לגלח'' את חיילי המילואים בנגב, איך צה''ל נכנע למשפטנים ולמה לוחמים ולוחמות ביחידות מעורבות מחלישים את העוצמה המבצעית של ישראל.

הבדואים בדרום הפסיקו לפחד מצה"ל?

"המציאות מראה בעיה חסרת תקדים של פריצות לבסיסי צה"ל. גם בהיקפים שלא ידענו וגם לבסיסים שחשבנו שהם בלתי ניתנים לפריצה. זו בעיה מערכתית ובעיה ערכית. בסופו של דבר הצבא חזק וכשהוא רוצה לנצח הוא יכול. אבל כאן יש בעיית מוטיבציה וחוסר רצון להצביע על הנקודה ולטפל בה בכל הכוח".

הרמטכ"ל נחשב לקצין לוחמני ועתיר זכויות, למה הוא לא עוצר את זה?

"יש תהליכים חברתיים שהם מעליו, שצריך אומץ גדול כדי לטפל בהם. הצבא נמצא היום בבעיית משפטיזציה קשה מאוד. הוראת הפתיחה באש שמונעת מחיילים להגיב. צריך לשנות את התפישה המבצעית והערכית בנושא הזה וגם בנושא הפריצות לבסיסים".

מה צריך לעשות מילואימניק שרואה גניבת ציוד ואמל''ח מול העיניים?

"אני לא מפקד ולא משפטן. בשנות ה-90 היה ברור מאוד שמי שפורץ לציוד צבאי אחת דתו. וזה היה ברור לכולם. צריך להחזיר את הריבונות לנגב, לגליל ולכל המקומות שבהם אנחנו חלשים".

לפני שבועיים הותקף לוחם אגוז, חטפו ממנו את הנשק בתום מאבק של דקות ארוכות. אתה חושב שהאירוע היה צריך להסתיים אחרת?

"המערכה נמצאת לא רק בלבנון וסוריה אלא בכל מקום. צריך להכיר בבעיה הקשה הזאת כדי להגיע לפתרונות".

אתה מזהה הבדל בנושא הזה בין הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי לבין קודמו גדי איזנקוט?

"אנחנו רואים שיפור. קטונתי מלתת ציונים לרמטכ"לים. אני חושב שגדי איזנקוט היה רמטכ"ל גרוע בכל הקשור ליחסי צבא-חברה. הוא השאיר אחריו אדמה חרוכה. אני חושב שהמרטכ"ל כוכבי בא לתקן ולשפר אבל העבודה עוד רבה".

אתם מנהלים מאבק בגיוס נשים לתפקידי לוחמה, מה יש לכם נגד אישה שרוצה לתרום לביטחון מדינה?

"אין לנו שום דבר נגד בנות, אנחנו מברכים כל נער ונערה וכל איש ואישה שבא ותורם למדינת ישראל. אנחנו בהחלט חושבים שיש ליקויים מערכתיים קשים מאוד שנמצאים בנקודות מסוימות, לדוגמא 'יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר' ששינתה את שמה ב-2015 מ'נשים' ל'מגדר'. הבעיה היא התפיסה הפמיניסטית הרדיקלית ששולטת בצבא ופוגעת בו. אנחנו רואים איך ארגוני הנשים יוצאים מצה"ל ומתחילים לתקוף את הצבא 'מעל השולחן' דרך בג"צים ולחצים כאלה ואחרים".

בחורה רוצה להתגייס לצבא ולשרת בתפקיד קרבי, אך אתה אומר לה שהיא לא יכולה להתגייס לגולני?

"מי שאמר- 'את לא יכולה לשרת בגולני' זה לא אני, זה מוטי אלמוז ראש אכ"א הקודם. לפתע כשהוגש הבג"צ של בנות שרוצות להתגייס לתפקידים קרביים, שזה בכלל לא הן אלא גופים חזקים מאוד שעומדים מאחוריהן ואיימו על צה"ל. העמדה של הצבא הייתה ברורה - לא יכולות להיות נשים ביחידות החוד. צריך מישהו שישים את האצבע על מדרון חלקלק שמחליש את הצבא".

יש קונסטלציה שבה אישה כן יכולה לשרת כלוחמת?

"פנה אלי קצין בכיר בדרגת סא"ל שבתו משרתת כלוחמת ואמר שהוא מאוד מזדהה איתנו. שאל איך אפשר לעזור. אני יכול למצוא שפה משותפת עם כל אחד שמכבד את ההבדל בין גבר לבין אישה בין אם זה המנטלי ובין אם זה הפיזיולוגי".

יש בנות שיכולות לתפקד יותר טוב מול מחבל.

"במג"ב יש לוחמות כבר 20 שנה ואף על פי כן החליט המפכ"ל להקים יחידה נפרדת לנשים. הערבוב בין המינים פוגע מבצעית וערכית והכיוון של הפרדה הוא כיוון נכון".

אתה מצליח להבין למה יש רק קומץ כיפות סרוגות בפורום מטכ"ל ובכלל בפיקוד הבכיר של צה"ל?

"אפשר לכנות את פורום מטכ"ל 'הפורום החילוני'. יש בעיה של תקרת זכוכית. כיפה לא מעניינת אותי. אותנו מעניינת השאלה שאתה מתגייס, האם אתה מביא את עולם הערכים שלך לשירות הצבאי? עיין ערך עופר וינטר שבצוק איתן הביע את עמדתו בעוז ובגבורה".

חלק ניכר מהפעילות שלכם מוקדש לסיוע לחיילים בעניינים של כשרות ושבת, למה צריך גם אתכם כשיש את הרבנות הצבאית?

"אני שירתי ארבע שנים ברבנות הצבאית, צריך לחזק אותה. אנחנו הגשנו גם בכנסת ה-21 וגם בכנסת האחרונה את חוק הרבצ''ר כדי לחזק את מעמד הרב הצבאי הראשי בצה"ל, שיוכל להביא את התפיסה היהודית לכתחילה. הרבנות סובלת מלחצים כבדים שמשפיעים אלה".

מי לוחץ עליה?

"מפלגות שמאל כמו מרצ שעתרו נגד מינוי הרבצ"ר, בג"צ, תקשורת שמאל, איום של ארגוני הקרן החדשה, ככל שנוכל לשמור על הזהות היהודית של הצבא, הרבנות הראשית היא גוף חשוב ויקר, כך נוכל לשמור על הערכים של הצבא. ככל שהצבא ישמור על יהדותו - דתיים וחילונים יחד - הצבא יוכל לנצח במלחמה".

יש מי שטוענים שהביקורת שלכם על הרבנות הצבאית נובעת מהעובדה שלא נתנו לכם להמשיך בשירות קבע

"לא מכיר טענה כזאת. שירתתי שירות נפלא, נכון שהיו אתגרים במעלה הדרך, אני סיימתי את שירותי הסדיר בזמן שבו בחרתי ורציתי. לא מכיר טענה כזו. אנחנו משרתים במילואים, יש מתחים ובעיות אבל התפיסה שלנו הפוכה - מוכנים לשלם מחיר כדי לומר את האמת ולהציב את התפיסה שלנו בצורה ברורה ומקבלים על זה תגובות חיוביות''.

אנחנו נמצאים שבוע לפני הבחירות לכנסת. יש לכם שיתופי פעולה עם המפלגות?

"כן, גם בחוק הרבצ"ר וגם בוועדת חוץ וביטחון בכנסת, עם דוחות נציב קבילות חיילים וכדומה. אנחנו מבקרים בכנסת אחת לכמה שבועות. פגשתי שם לא מזמן את ח''כ יאיר גולן. הוא שאל אותי עם מי אנחנו משתפים פעולה בכנסת. אמרתי לו שאנחנו משתפים פעולה עם כל מי שחשובה לו הזהות היהודית והלאומית של צה"ל והמדינה.

''אנחנו משתפים פעולה עם הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וכמובן מפלגת הציונות הדתית. אני חייב לציין לטובה את ח"כ מתן כהנא מימינה שהוביל בעוז את העמדה שנשים לא יכולות להיות ביחידות החוד כי זה דבר שפוגע ערכית ומבצעית בצה''ל''.

לקריאת המאמר המלא בערוץ 7 - לחצו כאן .