לתרומות הרשמה לניוזלטר

נזיפה לפוליטיזציה בצה"ל

הנזיפה המוגזמת לא באה כתגובה פיקודית, היא באה כתגובה פוליטית מצד מערכת שמחמירה באופן קבוע על זוטות עם קצינים מסוגו של אמונה.

נכתב ע"י ערוץ 7 13/04/23

אל"מ אבינועם אמונה, קצין נדיר עם רגל אחת מחוץ לצה"ל אחרי שלא קודם, ננזף על ידי אלוף איתי וירוב, על כך שנפגש עם השר בן גביר כדי לבחון תפקיד פיקודי מחוץ לצבא - הקמת המשמר הלאומי.

"הקדוש ברוך הוא מדקדק עם צדיקים כחוט השערה", כך אומרים חז"ל, ואלוף-משנה אבינועם אמונה הוא אכן מפקד צדיק עתיר מעלות, אך נדמה כי בצה"ל יש בכירים ששמים עצמם במקום הקדוש ברוך הוא, וזונחים את הכלל הבסיסי של דין משמעתי שווה לכולם.

למעשה, מתנהלת רדיפה של ממש נגד אל"מ אבינועם אמונה שסובל בשנים האחרונות מ"אישית לוחצת" של תקשורת השמאל, כפי שקורה לכל קצין דתי מדי או לאומי מדי כבר עשרות שנים (גם אל"מ דרור ויינברג הי"ד ספג רדיפה כזו בטרם נפל בקרב בסימטת הגבורה בחברון).

אל"מ אמונה, בניגוד לקצינים שבוחשים בפוליטיקה השכם והערב, בא סך הכל לראיון עבודה, כפי שעושים כל יום קצינים לקראת פרישתם. כן, הוא היה צריך לקבל אישור לכך על פי הפקודה המטכ"לית היבשה, אך הנזיפה המוגזמת לא באה כתגובה פיקודית, היא באה כתגובה פוליטית מצד מערכת שמחמירה באופן קבוע על זוטות עם קצינים מסוגו של אמונה: נגד תא"ל עופר וינטר על דף קרב, נגד תא"ל מרדכי כהנא על קלצ'ניקוב במכולה, וגם נגד נטול הכיפה אל"מ רועי צוויג שהעז להביע עמדות יהודיות ופטריוטיות מדי כמח"ט שומרון.

לעומת זאת, בפרשת זיוף נתוני גיוס החרדים, אירוע מטלטל שגרם לנזק אדיר לצה"ל, תדמיתי, ערכי ותקציבי, נפגש תא"ל אמיר ודמני מאגף כוח האדם עם ח"כ אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, תוך כדי הפרשיה הצבאית הסוערת שנגעה לשניהם. פגישה אסורה זו טויחה וגובתה על ידי דובר צה"ל.

ודמני עצמו דאג לסגור חשבון עם סא"ל תלם חזן, קצין דתי לוחם שנכנס לתפקיד ראש מנהלת החרדים באכ"א ששאל יותר מדי שאלות על נתוני הגיוס המנופחים של אלמוז, טופולנסקי ואורנה ברביבאי.

ועוד לא דברנו על הפוליטיזציה הממוסדת בצה"ל, זו שמפגישה פוליטיקאים וקצינים בכנסי קוקטילים יוקרתיים של עמותות פוליטיות כמו בINSS וכמו המכון הישראלי לדמוקרטיה, ועוד במימון קרן קונארד הגרמנית. זו שמסדרת עבודה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בINSS מיד לאחר פרישתו מצה"ל. הרי אם כנסים כאלה ומעבר תפקידים שכזה היה מתבצע בין צה"ל למכינת עלי, למשל, היתה נפתחת חקירת מצ"ח.

כך המסננת עובדת תמיד בכיוון הנכון: נגד מי שנראה קצת שונה ומנסה להשפיע, או נחשד בהשפעה בעצם נוכחתו, על המערכת ההומוגנית.

בימים כתיקונם אפשר אולי להסביר ולתרץ, אך בימים אלו שאינם כתיקונם, בהם צה"ל ספג מכה אנושה מבית בדמות סרבנות בוטה מצד קצינים וטייסים בכירים ("לא נתקוף באיראן"). אף אחד לא נענש ואף אחד לא ננזף.

לכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן