לתרומות הרשמה לניוזלטר

פרסום ראשון: ההנחיה המדאיגה ללוחמים בצה"ל לטיפול במחבלים מנוטרלים

"יש לטפל במחבלים שנפצעים באופן מיידי": זאת ההוראה של מפקד אוגדת איו"ש ללוחמיו, לפני שחבלן מגיע לזכות אותם ומוודא שאין עליהם מטעני חבלה

נכתב ע"י הלל ביטון רוזן 22/05/2023

מזה כשנה וחצי ישראל נלחמת בגל הטרור הערבי, שגבה את חייהם של למעלה מ-50 אזרחים ולוחמים. גל הטרור הביא איתו פיגועים חמורים, מטענים, ירי, דריסה, דקירה ועוד, בחלקם כוחותינו הצליחו לירות ולפגוע במחבלים.

ממסמך שהגיע לידי חדשות 14 שנשלח לקציני רפואה באוגדת איו"ש בסוף השבוע האחרון עולה, כי מפקד האוגדה תת אלוף אבי בלוט מנחה כך: יש לטפל במחבלים שנורו על ידי כוחותינו מיידית, לאחר ביצוע בדיקה ויזואלית ופיזית מהירה על ידי הכח, ללא המתנה לזיכוי המחבלים על ידי חבלן".

ההנחיה הזאת יכולה הלכה למעשה לסכן את חיי כוחותינו, כאשר מדובר בלוחמים צעירים שאינם מוכשרים מקצועית לדעת האם לגופו של מחבל יש מטען נפץ שיכול להתפוצץ ולגדוע את חייהם, ולא ברור מדוע מפקד האוגדה מנחה כך, לאור העובדה שהדבר יסכן את לוחמיו.

חובש קרבי פנה לארגון תורת לחימה וטען כי ההנחיה הופצה בעקבות מותה של צעירה יהודיה שרצתה להתאבד במחסום שקד כאשר התחפשה לערביה ואחזה באקדח מאולתר, ואמר: "ההנחיה מקוממת. לא חסרים מקרים בהם מחבלים נשאו מטעני נפץ. כנראה שמישהו נבהל מהפצ"רית או מתקשורת השמאל ומעדיף לסכן אותנו. מי יסתכל בעיניים של אמא של חייל שייפגע ממחבל שלא נבדק בצורה מקצועית?".

ארגון תורת לחימה: הנחיה חמורה באוגדת איו"ש לחיילים להסתכן עבור מחבלים רוצחים

חובש קרבי דיווח לארגון תורת לחימה כי ההנחיה הופצה בעקבות מותו של מחבל שניסה לבצע פיגוע דקירה במעבר שקד בצפון השומרון:

"ההנחיה מקוממת. לא חסרים מקרים בהם מחבלים נשאו מטעני נפץ. כנראה שמישהו נבהל מהפצ"רית או מתקשורת השמאל ומעדיף לסכן אותנו. מי יסתכל בעיניים של אמא של חייל שייפגע ממחבל שלא נבדק בצורה מקצועית?"

בארגון תורת לחימה דורשים משר הביטחון גלנט ומהרמטכ"ל הרצי הלוי לשנות מיד את ההוראה:

"בדיוק כמו הוראות הפתיחה באש הבלתי מוסריות שיצאו מאג"מ פיקוד מרכז ללוחמים, המסכנות חיילים ומתיישבים, כך גם ההוראה שהגיעה לידינו לגורמי הרפואה ולמפקדים לסכן עצמם עבור חיי מחבל - היא חרפה מוסרית.

אנו קוראים לשר הביטחון ולרמטכ"ל לשנות את ההוראה הבלתי מוסרית.
פניות חיילים ובני משפחותיהם שיתקבלו באתר האינטרנט של תורת לחימה - יטופלו במלוא הרצינות בכדי להגן על חיי חיילינו.
חיי לוחמינו עומדים מעל חיי מחבלים מרצחים בני מוות ותומכיהם."

ההנחיה החמורה פורסמה על ידי הלל ביטון רוזן במהדורת ערוץ 14 הערב