לתרומות הרשמה לניוזלטר

צה"ל מסרב לחשוף את הוראות הפתיחה באש

בארגון תורת לחימה אשר מוביל את הקריאה לתיקון הוראות הפתיחה באש, דרשו לקבל לידיהם את ההוראות המתוקנות וסורבו.

נכתב ע"י ערוץ 7 01/01/2022

מיכאל כרמיאל, מנהל המחלקה המשפטית בארגון תורת לחימה פנה אל דובר צה"ל באמצעות בקשת "חופש מידע", בדרישה לחשוף את הוראות הפתיחה באש שתוקנו לפני כחודש וחצי.

בצה"ל סרבו לבקשת הארגון, בטענה כי ההוראות מסווגות. מנגד, טענו בצבא בפני הארגון באמצעות מכתב עליו חתומה סא"ל מיקה ליפשיץ מחטיבת דובר צה"ל , כי ההוראות והכללים "מועברים בצורה ברורה ללוחמים שפועלים לפיהם".

בארגון תורת לחימה אשר מקבל כל העת פניות לוחמים ובני משפחותיהם החשים כי ההוראות כובלות את ידיהם מול מחבלים ערבים, מציגים מצידם שאלון עליו ענו עשרות לוחמים שפנו אליהם בנושא הוראות הפתיחה באש. מחצית מהלוחמים טענו כי ההוראות, שמועברות בדרך כלל כתדריך בעל פה, אינן מובנות דיין, וידועות להם רק בחלקן. רוב מוחלט של הלוחמים טען כי ההוראות "מסובכות".

סרן במילואים הרב אביעד גדות אמר : "ההוראות, שנכתבו לאור הפלורסנטים של הפרקליטות הצבאית, כה חסויות, עד כדי כך שלוחמים לא מקבלים אותן בכתב, אלא בעל פה. מפקדים, כולל מפקדים בכירים כמו מפקדי גדודים, רשאים רק להחמיר את ההוראות, ולא להקל. נוצר מצב של דיס אינפורמציה, פחד משימוש בנשק, וזאת מלבד הבעיה השורשית של כבילת ידי הלוחמים על ידי הוראות מנותקות ומוסר מעוות שמתעדף פעמים רבות את חיי האויב.

''פרקליטים צבאיים ישרים הסכימו עימנו כי ההוראות כאילו נלקחו מתחום השיטור מול הפגנת אזרחים, ולא מתחום הלחימה ושדה הקרב האכזרי. אנו נמשיך לפעול עד לתיקון מלא של ההוראות והפיכתן לגלויות, פשוטות וברורות ברוח המוסר היהודי: 'ארדוף אויבי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם'", הוסיף גדות.

לקריאת הכתבה המלאה בערוץ 7 -לחץ כאן