לתרומות הרשמה לניוזלטר

שופט העליון על חג הפסח: "דיאטת מצות שבעה ימים?"

שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, תהה לפשר שמירת איסור החמץ בצה"ל וכינה את חג הפסח "דיאטת מצות לשבעה ימים". נציג המדינה: "זו לא דיאטת מצות, זו כשרות בפסח."

נכתב ע"י ערוץ 7 07/03/2022

בית המשפט העליון בראשות הנשיאה אסתר חיות דן בשבוע שעבר בעתירת הארגונים "הפורום החילוני" ו"חדו"ש" בדרישתם לאפשר הכנסת חמץ בחג הפסח לבסיסי צה"ל, וזאת בניגוד לפקודת המטה הכללי הנהוגה מיום הקמת צה"ל לפני 73 שנה.

על פי פרוטוקול הדיון, הציג עורך הדין של העותרים את עו"ד אורי רגב ומנכ"ל חדו"ש, רב רפורמי, כמי שבקיא בהלכה וקבע שאין כל בעיה על פי היהדות להכניס חמץ לבסיסי צה"ל: "ייתכן שנידרש במהלך הטיעון גם לטענות הלכתיות ובכך אבקש את חברי עו"ד רגב שיטען בנושא בהיותו רב." הבקשה התקבלה ורגב קבע: "אין שום בעיה עם כך שגוי יכנס לחדר של יהודי שומר מצוות עם סנדוויץ'", זאת חרף העובדה שהעותרים הינם יהודים.

נציג המדינה לעומת זאת, החזיק בעמדת הרבנות הצבאית האוסרת הכנסת חמץ לבסיסי הצבא על פי ההלכה והפקודה המטכ"לית: "יש להבטיח שלא יגע פרור חמץ לחדר האוכל, עובדים בהקשר זה על 'חזקות' כיון שלא ניתן לשים משגיח בכל מקום." נציג המדינה אף ציין כי חיילים רבים יכולים לצאת החוצה ולאכול איזה מזון שהם רוצים, "כשמבקרים חיילים ויושבים איתם באזור משפחות, מחוץ לבסיס, שם ניתן להביא מזון."

תגובה, הנשיאה חיות תקפה את דבריו וטענה כי לא יתכן שחייל יאכל שלוש ארוחות מחוץ לבסיס ויביא את משפחתו. השופט יצחק עמית חיזק את דבריה: "אין פתרון לבסיסים מרוחקים, ויש דיאטת מצות למשך שבעה ימים."

נציג המדינה הסביר לשופט: "זו לא דיאטת מצות, זה בהתאם לכשרות בפסח". נציג המדינה אף פירט והסביר בפני השופטים את ההבדל בין ביטול מזון שאינו כשר בימות השנה, עליו חלים דיני תערובות, לבין המצב ההלכתי בחג הפסח עבור יהודים: "הרבנות אומרת שלא תעמוד החזקה שלא עובר חמץ לתוך חדרי האוכל. זה ניהול הסיכונים כדי למנוע את החשש המרכזי לזליגה. כל זליגה מעוררת חשש ממשי."

אסתר חיות: "קשה לקבל שאין שום פתרון שניתן למצוא כדי לתת מענה לכאלה שרוצים לאכול חמץ בפסח וזו זכותם. לא יכול להיות שאם יש רצון לא ימצאו פתרון."

כזכור, בית המשפט הוציא צו על תנאי ודיון נוסף יתקיים לאחר חג הפסח הקרוב, בו הבטיח הצבא לחדד נוהל על פיו לא ייערכו חיפושים אחר חמץ בכליהם של חיילים, למעט מצבים בהם ידוע כי חייל עבר על הפקודה המפורשת.

חבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס שיגר מכתב מחאה לנשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות בעקבות דברי השופט יצחק עמית על חג הפסח. מרגי ביקש מנשיאת העליון לפסול את השופט עמית מהמשך דיון בעתירה המבקשת לשנות את הפקודה הצבאית ולהתיר הכנסת חמץ בפסח לבסיסי צה''ל.

"לאור התבטאותו בצורה מזלזלת כלפי איסור אכילת חמץ, אין בו את היכולת להבין את טענות הצדדים ובוודאי שלא לקבל החלטה ראויה ומאוזנת", כתב מרגי לחיות.

"אני מצפה כי תפעלי להובלת אחדות בין חלקי העם בישראל, בתפילה כי תעבור רוח פיוס במסדרונות בית המשפט העליון, אשר אדוותיה יגיעו עד אחרון חלקי הפסיפס הישראלי, מדן ועד אילת, מן המרכז ועד ערי השדה", הוסיף ח"כ מרגי.

מארגון תורת לחימה נמסר : "הנה כי כן, חבורת בורים מתנשאים ומנותקים, חסרי השכלה ביהדות, העושים יד אחת עם ארגוני קיצון שלא מייצגים את הציבור, מציגים שנאה, בוז ובורות ליהדות, שהיא נחלתם של רוב מניין ובניין צה"ל, בוודאי בחג הפסח מעל 3,300 שנה.

''לא ברור מאין החוצפה והעזות לדון במצווה מדאורייתא הקיימת מיום היותנו לעם, תוך יוהרה מטורפת ובורות עמוקה. לב יהודי לא יכול לקרוא את הפרוטוקול הזה ולהישאר אדיש. זו פגיעה בוטה בצה"ל וחייליו, ביהדות, ובקדושת חג הפסח, כפי שנחוג בשמחה ובאחדות 73 שנה עד היום - וכל זאת על ידי ארגוני קיצון במימון זר ומערכת משפט מנותקת הפוגעים ברוב עם ישראל, בצה"ל ובמשרתיו.

''אנו קוראים לרמטכ"ל כוכבי: עמוד איתן בעצמך מול בג"ץ, בדיוק כפי שהתייצבת לא מזמן בסוגיות אחרות, והגן על צה"ל. אל תאפשר את החרפה. אל תתן לאסתר חיות וחבריה המנותקים, ולקרן לישראל חדשה לפגוע בצה"ל - הצבא היהודי היחיד בעולם", אמרו בארגון תורת לחימה.

לכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן