לתרומות הרשמה לניוזלטר

שיתוף פעולה אופוזיציה-קואליציה סביב החוק של תורת לחימה

על רקע רמיזת בג"ץ שיאפשר הכנסת מזון חמץ בצבא, גיבשו 45 ח"כים, בהם גם אנשי ימינה, יש עתיד וכחול לבן, את הצעת החוק. היוזם ח"כ קרעי (הליכוד): "אסור שהחלטה כזו תהיה בידי קומץ שופטים פרוגרסיביים, בורים ומנותקים"

נכתב ע"י Yent 09/03/2022

המלחמה על החמץ בצה"ל: רגע לפני חג הפסח ועל רקע דרישת בג"צ מצה"ל לנמק מדוע לא ניתן להכניס חמץ למתחמים סגורים ומוגדרים בבסיסים, גובשה יוזמת חקיקה חדשה של 45 חברי כנסת, מהאופוזיציה ומהקואליציה, לעגן בחקיקה את פקודת המטכ"ל הנוכחית בדבר האיסור להכניס חמץ לבסיסים.

ההצעה הוגשה היום (רביעי) על ידי ח"כ שלמה קרעי מהליכוד ועליה חתמו חברי כנסת רבים ממפלגתו וממפלגות נוספות באופוזיציה, אולם הצטרפו ליוזמה גם יו"ר הקואליציה חברי הכנסת עידית סילמן וניר אורבך מימינה, נירה שפק ומרב בן ארי מיש עתיד, שרן השכל מתקווה חדשה ומיכאל ביטון מכחול לבן.
בשבוע שעבר הורה בית המשפט העליון לצה"ל להסביר ולנמק בתוך 60 יום מדוע לא ניתן, כפי שטוען הצבא, לאפשר הכנסה וצריכה של מזון חמץ בתוך מתחמים מוגדרים וסגורים בבסיסים בימי חול המועד פסח - ומדוע לא ניתן לקבוע שהגבלות החמץ בבסיסים ייכנסו לתוקפן מדי שנה בערב החג, בניגוד למצב עד היום שאוסר צריכת חמץ בבסיסים גם בימים שלפני החג.
חג הפסח נשמר בצבא ההגנה לישראל ונחוג מדי שנה כמסורת ישראל מעל 3,300 שנה, באחדות נדירה ובשמחה - מיום הקמת צה"ל", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "מפקדי צה"ל וחייליו לדורותיהם פועלים על פי פקודת המטכ"ל 34.0201 ככתבה וכלשונה, וזאת על פי מדיניות מוסכמת ומאוזנת של ראש ממשלת ישראל הראשון דוד בן גוריון ז"ל יחד עם הרב הצבאי הראשי הראשון האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל".
עוד צוין בהצעת החוק כי על מנת לאפשר למפקדי צה"ל לשמר את ערכיו של הצבא כצבא יהודי, ואת המסורת החשובה הזו, מוצע לעגן את פקודת המטכ"ל כלשונה בחוק. ההצעה הוגשה בשיתוף ארגון "תורת לחימה" והרב אביעד גדות.
"רומסים את צבא העם ברגל גסה"
"בצבא היהודי היחיד בעולם שומרים על מסורת ישראל מאז ומעולם, כך קבע העם באמצעות נבחריו", אמר יוזם הצעת החוק ח"כ קרעי. "אסור שהחלטה כזו תהיה בידי קומץ שופטים פרוגרסיביים, בורים ומנותקים, שחושבים שאיסור חמץ בפסח הוא רק עניין קולינרי של דיאטת מצות.
"הם מדברים גבוהה גבוהה על צבא העם ורומסים אותו ברגל גסה. מצד אחד מחייבים את כולנו דתיים, מסורתיים, כולל חרדים, לשרת בצבא, ומצד שני רוצים לפגוע בקדוש והיקר לעם ישראל, בסמל של העם היהודי - חג החירות שבו נהיינו לעם. אני שמח על כך שבבית הזה יש קונצנזוס כמעט מקיר לקיר בנושא החשוב הזה. נפעל לתקן".
כפי שדווח אחרי שבית המשפט חייב באופן תקדימי בתי חולים להכניס מזון בשעריהם בחול המועד פסח, הוגשה בתחילת 2021 עתירה לבג"ץ לאפשר זאת גם בצבא. את העתירה הגישו עמותות חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום החילוני ו-14 הורים לחיילים ולמלש"בים באמצעות עו"ד שגיא אגמון  ועו"ד אורי רגב.
בצה"ל טענו כי הרבנות הצבאית קבעה שלא ניתן להבטיח את מימוש כללי ההלכה אם תאושר הכנסת חמץ, אפילו בכמות קטנה – וצוות בראשות קצינה בדרגת אלוף-משנה שבחן בשנה האחרונה את הסוגיה הגיע למסקנה שאישור הכנסת חמץ לבסיסים בפסח, הגם שמדובר למרחבים האישיים של חיילים שמעוניינים בכך, יפגע בהלכה.