לתרומות הרשמה לניוזלטר

תורת לחימה לרמטכ"ל: "כניעה לשודדים הבדואים"

בהמשך לדיווח חיילים ל ארגון 'תורת לחימה' על הורדת זיווד טנקים, יצאו בארגון במכתב חריף לרמטכ"ל ולחברי וועדת החוץ והבטחון

נכתב ע"י הרב אביעד גדות ,ערוץ 20 07/06/2021

ראשי ארגון תורת לחימה, הרב איתי אסמן והרב אביעד גדות שיגרו אמש (א') מכתב חריף לרמטכ"ל אביב כוכבי ולחברי וועדת החוץ והבטחון של הכנסת, והתריעו על מה שהם מכנים "כניעה לשודדים הבדואים".

כזכור, אמש חשפנו במהדורה המרכזית עם אראל סגל, כי הנוהל במחסני החירום (ימ"חים) בבסיס צאלים, שונה בעקבות פריצות הבדואים לבסיס, וההוראה החדשה היא להוריד ציוד ותחמושת מהטנקים, חרף הפגיעה במוכנות וכשירות הכלים למלחמה, ועיכוב של שעות בהערכות כוחות המילואים בזמן חירום.

במכתב, כתבו ראשי תורת לחימה: "ההפקרות הביטחונית במחנה צאלים ובבסיסים נוספים אינה עניין חדש. במשך שנים גנבים בדואים עושים ככל העולה על רוחם באזור צאלים ואוספים מכל הבא ליד. אין דין ואין דיין!"

"הבדואים גונבים רובים, תחמושת, מטרות של טנקים, גנרטורים, וציוד צבאי נוסף כולל ציוד רגיש. הגניבות לא מסתכמות רק בציוד צבאי אלא הם גונבים גם תיקים פרטיים של חיילי מילואים – אזרחים העוזבים משפחה כדי להתאמן ולהכין עצמם למלחמה. הוראות הפתיחה באש הקיימות הן פשוט בדיחה. על פי הנהלים גם אם רואים בדואי גונב ציוד אסור לירות בו. ורק אם גונב נשק מותר לירות מתחת קו ברכיים. בשנה האחרונה פורסם שהבדווים גנבו 90,000 כדורי רובה שאוחסנו למצב מלחמה וכ100 כלי נשק, זאת בנוסף לציוד רב".

בתורת לחימה הוסיפו: "לצערנו המציאות הזאת נהפכה כבר לשגרה. אולם לאחרונה, מציאות הגניבות הובילה לכך שתהיה פגיעה גם במוכנות הכוחות למלחמה, ובשעון הלחימה".

"צמוד למחנה צאלים יש בסיס עם ציוד חירום (ימ"ח) של אוגדה 252 שהיא אוגדת מילואים משוריינת. עד היום הטנקים בימ"ח היו מוכנים כמעט באופן מלא ליציאה מיידית ללחימה. כל התחמושת, כלי העבודה, הזיווד והקיטבגים היו מועמסים על הטנקים. בפועל, בשעת חירום נשאר רק לפתוח את הכיסוי של הטנק, להעמיס מקלעים, להניע ולנסוע".

"אלא שבעקבות הגניבות הרבות של תחמושת וציוד מהימ"ח ומתוך הטנקים הסגורים, הצבא נכנע והחליט להוריד את רמת המוכנות למלחמה. לאחרונה החלו להיכנס טנקים מתקדמים יותר לימ"ח. והתקבלה החלטה שכל טנק חדש שנכנס לימ"ח יהיה ללא רוב הציוד, וחלק ניכר מן התחמושת. בפועל יש רק פגזים כי אותם הבדווים לא גונבים. כל שאר הציוד מאופסן במחסנים ובשעת מלחמה יועמס על ידי כוחות המילואים. הציוד כולל כ – 50 'ברוסים' של מא"ג, כל עבודה, קיטבגים ועוד".

למכתב, הכתוב כדו"ח חריף במיוחד, צירפו בתורת לחימה, נספח מפורט המונה 36 פריטי חימוש וכלים, להם נזקק צוות הטנק, ואשר על פי הדיווח, ניתנה הנחיה להוציא מהטנקים בעקבות בעיית השודדים הבדואים.

בארגון, אף התריעו על עיכוב הכוחות בזמן חירום: "כאמור, המשמעות היא שבשעת מלחמה, יהיה עיכוב של עוד כשעתיים של עבודת צוות מאומצת על מנת להכניס את כל הציוד למקומו. ההרגשה של המפקדים והחיילים היא שצבא הגנה לישראל, ומדינת ישראל מציגים אזלת יד ונכנעים לחבורת שודדים בדואים, ובשל כך מוכנים אפילו להוריד את רמת הכשירות ללחימה. במצב כזה, בעיה טקטית הופכת לאסטרטגית, ובעיה ערכית של הזנחת ערכים כמו אחריות, הכרעה, חתירה ניצחון ועוד, הופכת לפגיעה קשה בביטחון עם ישראל".

בתורת לחימה חתמו את המכתב: "תחומי אחריות אלו אינם רק של משטרת ישראל, שעוד לא השכילה לטפל בשודדים בדואים אלו. חובת הפצ"ר לשנות את הוראות הפתיחה באש, חובת ראש אגף המבצעים לממש את אחריותו בתחום הגנת המחנות, וחובתכם אתם, כבעלי אחריות כוללת (מיניסטריאלית) – לטפל בכך באופן מיידי".

לקריאת המאמר המלא בערוץ 20 לחץ כאן