לתרומות הרשמה לניוזלטר

מסמך "התפיסה המגדרית" בוטל

מסמך "התפיסה המגדרית" בוטל. מאתר צה"ל הוסר "מסמך התפיסה המגדרית" שאושר על ידי הרמטכ''ל איזנקוט בשנת 2015. הדרג הבכיר בצה''ל הורה ליועצת הרמטכ''ל לענייני מגדר תא"ל שרון ניר להסיר מהאתר הצבאי של היועצת את מסמך התפיסה המגדרית שאושר על ידי הרמטכ''ל איזנקוט ב2015 ולמעשה לבטלו.

ערוץ 7 הרב איתי אסמן 11.06.19

מסמך "התפיסה המגדרית" בוטל. מאתר צה"ל הוסר "מסמך התפיסה המגדרית" שאושר על ידי הרמטכ''ל איזנקוט בשנת 2015.
הדרג הבכיר בצה''ל הורה ליועצת הרמטכ''ל לענייני מגדר תא"ל שרון ניר להסיר מהאתר הצבאי של היועצת את מסמך התפיסה המגדרית שאושר על ידי הרמטכ''ל איזנקוט ב2015 ולמעשה לבטלו.

כזכור לפני כשלוש שנים שונה שם היחידה הממונה על טיפול בנשים בצה"ל מיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן) ליועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם).

ההסבר לשינוי מעוגן במסמך מפורט בן 8 עמודים שנכתב על ידי יועצת הרמטכ''ל הקודמת תא"ל רחל טבת-ויזל ונקרא "מנשים למגדר – הבסיס התפיסתי".

ההסברים לשינוי המפורטים במסמך הצבאי שנחשף אשתקד בידי ארגון "תורת לחימה" עוררו סערה רבתי שגרמה להודעת דובר צה"ל כי " המסמך המוזכר בכתבה לא נמצא בשימוש בצה"ל".
אך דא עקא, בניגוד לדברי דובר צה''ל, גורמים צבאיים בדקו ומצאו כי המסמך נמצא עד לפני כחודש במקום של כבוד באתר צה''ל ברשת האינטרנט הצבאית - באתר היוהל"ם - ככתבו וכלשונו ללא כל שינוי, זאת על אף הצהרת הרמטכ"ל איזנקוט בישיבת הממשלה כי "איננו פמיניסט".
בעקבות פעילות ארגון "תורת לחימה" להסברה ציבורית נגד מדיניות היוהל"ם ופגישות עם אישים בכירים - בוטל לאחרונה המסמך השנוי במחלוקת.

להלן לקט מתוכן המסמך שבוטל, שמצורף במלואו: "מוסכמה פילוסופית מגדרית אחת היא ש"שההסתכלות על האנושות כמתחלקת לשתי קבוצות (גברים ונשים) אינה מדויקת, מקבעת את בני האדם בתבניות לא מתאימות, ומהווה בסיס לא נכון ולא יעיל לניהול המשאב האנושי ולמיצויו" (עמ' 2),

"דפוסי ההתנהגות והחשיבה של גברים ושל נשים אינם נובעים מההבדלים הפיזיולוגיים והביולוגים ביניהם אלא הם תוצר של הייחוסים החברתיים שיש לנו כחברה אודותיהם...אלו (ההבדלים בין נשים וגברים) אינם אלא הבניות חברתיות שניתנות לשינוי דרך פעולות חברתיות".
"המאפיין המרכזי (אולי) של התפיסות המגדריות הסטריאוטיפיות הוא שהן מקבעות יחסים היררכיים בין בני שני המינים כאשר לרוב מקנים עליונות לגברים".

"מנגנונים ארגוניים (כמו פקודות, הנחיות, תהליכים) ודפוסים תרבותיים שונים יוצרים אי שוויון מגדרי הן בחברה והן בארגונים השונים בתוכה".
"תפיסת "כור ההיתוך" נראית כנשחקת ותוקפה הולך ודועך. המציאות של היום מתאפיינת בריבוי זהויות… התפיסה המוצעת כאן מכירה במגוון הזהויות הללו".

תוכן המסמך אף הוקרא בכנס "מעלה" האחרון בנושא "הציונות הדתית וצה"ל" בגבעת שמואל בנוכחות ראש אגף כח האדם האלוף מוטי אלמוז אשר טען בכנס כי צה''ל לומד ועובר תהליכי התייעלות סביב "דברים שלא צריכים להיכנס".

כעת נודע לערוץ 7 כי בעקבות כך המסמך הוסר סופית בהוראה מגבוה ליוהל"ם.

מארגון תורת לחימה למען צה''ל נמסר: "אנו שמחים כי הפיקוד העליון של צה''ל ביטל את המסמך הקיצוני של היוהל"ם אותו חשפנו אשתקד. גברים ונשים בצה"ל אינם 'הבניות' ו'מגדרים' אלא בני אדם שנבראו בצלם אלוקים. בעקבות השיח הציבורי שהתעורר והגיע לראשי מערכת הביטחון ושרים בקבינט, נוצרה הבנה בריאה ונכונה בצה"ל כי דעת הציבור בישראל אינה נוחה, בלשון המעטה, מחדירת תפיסות מיעוט שוליות והזויות הפוגעות בביטחון ובמעמדו החשוב מאד של צה"ל כצבא העם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בירך על החלטת הרמטכ''ל לבטל את מסמך היוהל"ם בנושא ''התפיסה המנגדרית''.

''צה"ל הוא צבא העם וחשוב לכולנו. אין מקום להחדרת אג'נדות רדיקליות שנמצאות במחלוקת ציבורית עזה דרך המערכת הצבאית", אמר סמוטריץ'. ''אני שמח שהמפקדים האמונים על כך בצה"ל הבינו את הנזק במסמך היוהל"ם והורידו אותו מהפרק.

''צבא ההגנה לישראל ימשיך בעזרת ה' ביתר שאת בתפקידו החשוב ויספק הגנה וביטחון לאזרחי ישראל", הוסיף ח"כ סמוטריץ'.

לקריאת  המאמר המלא בערוץ 7 - לחץ כאן .