לתרומות הרשמה לניוזלטר

הטרדת חיילים

מוטב שהצבא יתעסק בניצחון במלחמה והגברת רוח הלחימה והמוטיבציה, ולא בציציות וזקנים של חיילים.

הרב איתי אסמן 13.08.20

בספר שמואל מסופר על דוד המלך ששלח את עבדיו לנחם את חנון מלך בני עמון על פטירת אביו נחש, שרי מואב חשדו בעבדי דוד שבאו לרגל את ארצם ולכן ביזו אותם על ידי גילוח חצי זקנם.

כדי למנוע את ביושם הגדול, דוד המלך הציע להם לשבת ביריחו עד שיצמח להם הזקן, ומסביר הפרשן רבי לוי בן גרשום (רלב"ג), שהיה מנהג עם ישראל לגדל זקן, גם בצבא דוד המלך, ולכן הם לא גילחו את מה שנשאר מזקנם.

אתמול היה אירוע חמור מאוד בבא"ח גולני בו מח"ט גולני, אל"מ ברק חירם, קצין עתיר זכויות, החליט שצריך לדלל את הזקנים בקרב חייליו, כולל חלק מהחיילים הדתיים בעלי הפטור הדתי. נתחיל מהסוף, המח"ט טעה.

פקודת הזקנים עוררה סערות רבות במהלך השנים, פעם הרב הצבאי היה רשאי לתת אישור זקן, לאחר מכן המפקד וכן קצין השלישות הפיקודי. היום יש מן הסדר שהרב ממליץ מי דתי לדעתו האישית, והמפקד מחליט אם החייל יגולח או לא. פטור בסיבת 'רצון חופשי' ניתן לעיתים נדירות.

זה נכון שישנם חיילים שאינם דתיים שרוצים לחסוך כמה דקות בבוקר כדי לא להתגלח ולכן מגדלים זקן, אבל יש לשאול שאלה יסודית, מה בעצם הבעיה לתת להם לגדל זקן מסודר?

בעשור הקודם ולפניו רוב הגברים במדינה נהגו להתגלח, אבל כיום, תסתובבו ברחובות, הרבה מאוד גברים מגדלים זקן, לא מטעמי רק עצלנות או מטעמי דת. יש כאלו שהם מרגישים שהזקן נותן להם מראה גברי ויש כאלו מטעמי יופי, יש לא מעט גברים שהזקן הוא חלק בלתי נפרד מזהותם. מדוע לתת לחייל להיקרע בין הרצון לגדל זקן לבין השירות החשוב בצבא? הרי הצבא בעצמו לא אומר ללוחמות בשם האחידות לגלח את שיער ראשן משום שהוא חלק מזהותן הנשית, אלא אומר להן לאסוף אותו, אם כן מה הבעיה שחיילי צה"ל יגדלו שיער על פניהם ויסדרו אותו?

האם ישנו מחקר שמוכיח שחייל בלי זקן הוא חייל ממושמע ומקצועי יותר? ישנם בצבאות העולם הרבה חיילים בעלי זקן, גם בארה"ב וגם באירופה, ולא ראינו שהדבר פגע בצבא שלהם. מעבר לכך, כאן במדינת ישראל יש את משמר הגבול, שהוא סוג של צבא-משטרה, שם כל מי שרוצה מגדל זקן רק נדרש לסדר אותו, ואף בתוך צה"ל עצמו יש את הגדוד החרדי נצח יהודה שכל מי שרוצה מגדל בו זקן. היו גם אלופים מזוקנים בצה"ל כדוגמת עמרם מצנע, דן הראל ובוגי יעלון, ולא שמענו שהם לא היו ממושמעים.

גם ההתעמרות בחיילים מיותרת, לדעתי הניסיון להגדיר איזה מצוות מגדירות אדם דתי ואיזה לא, הוא לא ראוי ולא שייך.

זה לא שיח יהודי ולא מוסרי. אין שום סיבה למנוע מחייל או מכל יהודי מצווה או מנהג טוב שהוא רוצה לקיים מהסיבה האווילית ש "הוא לא דתי מספיק" ומצער מאוד שקצינים בצבא עסוקים בשיח השגוי הזה. אין לכם מושג כמה מעליב השיח הזה חייל שקשה לו לשמור מצוות ובא הרב הצבאי, דוחק אותו לפינה להכריע ואומר לו שהוא לא דתי בגלל איזה דתומטר מומצא ומתחלף, גם החיילים המסורתיים נפגעים מהדבר כאשר מפקפקים באורח חייהם ומכניסים אותם לתוך שבלונה חילונית דיכוטומית.

כאשר אומרים לנערות שהן לא דתיות ולא צנועות כי השרוולים או החצאית לא באורך הנכון, יגידו שזו הטרדה מינית. לבדוק איזה מצוות אדם מקיים כדי להגדיר אותו, לפי דעתי זו הטרדה דתית. איזה מצוות יהודי מקיים זה עניין שלו מול ה'.

לסיכום, טוב יעשה צה''ל אם ישנה את הפקודה, יש לתת אישור זקן לכל חייל ללא הבדל דת או לאום, וכך הרמטכ"ל כוכבי ומפקדי צה"ל יוכלו להתעסק במה שחשוב באמת, הרי גם בהם ההתעסקות המיותרת הזו פוגעת משום שהיא גורמת להם לריב עם החיילים לחינם. מוטב שהצבא יתעסק בניצחון במלחמה והגברת רוח הלחימה והמוטיבציה, ולא בציציות וזקנים של חיילים.

מה בסוף עשה דוד המלך על הביזוי הנורא של חייליו? הוא שלח את שרי צבאו וחייליו המזוקנים, להילחם בבני עמון, וניצח. "חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי אלוקינו וה' יעשה הטוב בעיניו"