לתרומות הרשמה לניוזלטר

הצגת תוכן פוליטי שנוי במחלוקת נחסמה במכון משואה

תערוכה שהוצגה במכון ללימודי שואה, כללה גרף עם נתונים בעייתיים • קצינים, שנדהמו מהתוכן שעסק בשיח הסתה נגד החברה הדרוזית והשמאל - הגישו תלונה

ישראל היום חנן גרינווד 25.06.19

קצינים בצה"ל נחשפו לתכנים פוליטיים שנויים במחלוקת, שעסקו בשיח פוליטי נגד החברה הדרוזית ונגד השמאל, בתערוכה שאמורה היתה לעסוק בנושא השואה והוצגה במכון משואה בתל יצחק. 

הקצינים ביקרו בתערוכה "תעשיית השנאה", מיזם מקוון של קרן ברל כצנלסון, שעוסק בתופעות של הסתה לגזענות - מעליית הנאציזם ועד ימינו. בתוך אותה תערוכה, כך גילו הקצינים, הוצג גם גרף שעסק ב"שיח שנאה נגד העדה הדרוזית" מהחודשים יולי ואוגוסט 2018, עם חקיקת חוק הלאום. 
בגרף הוצגו מגמות פוליטיות ברורות ומגמתיות, שבהן טענה כי מספר ההתבטאויות המסיתות והאלימות גדל לאור התנהלות הליכוד, רה"מ בנימין נתניהו, השרה מירי רגב וח"כ דוד ביטן. מתחת לגרף נטען כי מדובר ב"בדיקת שיח ההסתה והשנאה נגד החברה הדרוזית ונגד השמאל. 
עוד נטען כי מסגור מאבק העדה הדרוזית במאבק שמונע על ידי מי שהקואליציה סימנה כבוגדים (השמאל) העמיקה את השסע בציבור נגד העדה". יוצרי הגרף הציגו נתונים, שלא ברור מנין הגיעו, שלפיהם ההסתה והאלימות ברשתות החברתיות גדלו ככל שההתבטאויות של בכירי הליכוד גברו.
הקצינים, שנדהמו, מיהרו להתלונן על כך לאנשי עמותת "תורת לחימה", שבתורם פנו לקצין החינוך הראשי. 
"צר לנו לראות כיצד תפיסות פוליטיות נכנסות לנושא כה רגיש ונעלה, לדעתנו תופעה זו פסולה ואין לה מקום", זעם סרן (מיל') איתי אסמן במכתבו לתא"ל צביקה פיראייזן, קצין חינוך ראשי.
בתגובה למכתב, בחיל החינוך החליטו לערוך ביקור פתע במכון, שם הופתעו לגלות את החומר השנוי במחלוקת. במכתב פנימי שהגיע לידי "ישראל היום" צוין כי הכניסה לתערוכה זו מותרת אך ורק לקצינים ולנגדים בדרגת סרן ומעלה. "צה"ל הינו גוף ממלכתי, אשר לא נמצא במגרש הפוליטי", הבהירו בחיל החינוך, שאנשיו ציינו כי במהלך הביקור נחשפו גם אנשי המכון למיצג, שתכניו מועלים ישירות על ידי אנשי קרן כצנלסון, ולאחר הביקור הורד המיצג מייד.  
בעמותת "תורת לחימה" בירכו על הסרת התוכן הבעייתי. "יש לקוות שמיצג השנאה הפוליטי לא חדר למקומות נוספים. זילות השואה שנעשתה בתוך 'מכון משואה' קוממה מאד את קציני צה''ל אשר פנו אלינו ומשקפת את תפיסת 'זיהוי התהליכים'  והפוליטיזציה שחדרה לקצונה הבכירה. אנו מברכים את קצין החינוך הראשי תא"ל פיראייזן על הפעולה המיידית והעניינית שנקט ומקווים שעקרון הממלכתיות יישמר בצה"ל אשר משימתו אחת: נצחון במלחמה והכרעת האויב".
ממכון משואה נמסר בתגובה לנושא כי "לפני כמה ימים קיבלנו פנייה מטעם צה"ל לבדוק את אחד ממסכי המידע בתערוכת 'תעשיית השנאה' שהיה פתוח לרשת האינטרנט, באמצעותו הגיע מבקר בודד לתכנים פוליטיים בוטים שלא היו חלק מהתערוכה. בעקבות הבדיקה חסמנו מייד את האפשרות לגלוש מתוך התערוכה לתכנים החיצוניים הללו". 
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחר סיור שנערך במכון 'משואה' פנו מספר קצינים אל חיל החינוך והנוער ודיווחו על מיצגים בעלי גוון פוליטי העוסקים בחוק הלאום. מיד עם הפניה, בוצע ביקור פתע על ידי קציני חיל החינוך ונמצא כי אכן באחת מתחנות התערוכה הוצגו תכנים שאינם תואמים את כללי האתיקה אשר הוגדרו לסיורים לימודיים בצה"ל מאחר והתכנים עוסקים בסוגיות פוליטיות. לבקשת קצין החינוך הראשי התכנים הורדו ובוצע תחקיר עם מנכ"לית מכון 'משואה' ממנו יופקו לקחים בנושא. צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה על ערך הממלכתיות ללא השפעה פוליטית כזו או אחרת על משרתיו".
מקרן ברל כצנלסון נמסר בתגובה: דוח השנאה  היא פלטפורמה מחקרית בהובלת קרן ברל  כצנלסון וחברת המחקר ויגו - שעוסקת בניטור וניתוח של מופעי השנאה וההסתה בחברה הישראלית. הפולטפורמה חולשת על למעלה מ-700,000 אלף שיחות (ציוצים, פוסטים, תגובות, טוקבקים ועוד). זהו מיזם חשוב ביותר המציג את שיח השנאה בחברה הישראלית כלפי אוכלוסיות וקבוצות בחברה הישראלית. 
"זה למעלה משנתיים שדו"ח השנאה מציג את הנתונים השוטפים בתערוכה לחקר השנאה במכון משואה: כמות שיח השנאה מדי שעה, נגד אלו מגזרים ובאילו פלטפורמות). ולמרות מה שנאמר בכתבה - הדו"ח עדיין ועודנו מוצג. מה שלא הוצג מעולם בתערוכה - אלו מחקרי העומק של דוח השנאה - אותו חלק שהיה לרב איתי אסמן - קשה מאוד להכיל. בפנייתה עשתה העמותה עוול לקצינים בצה"ל, שחלק מההסתה שהמיזם חושף מופנית אליהם (ימנים, שמאלנים, דתיים, דרוזים ועוד), תוך שהיא מתיימרת להחליט בשמם שקצינים בצה"ל אינם מסוגלים להכיל וללמוד מהמיזם ולא לפחד ולהירתע ממנו. יתרה מזאת, אנו סבורים כי אין זה ראוי שעמותות חיצוניות, עם אג'נדה פוליטית ברורה, יתערבו בנעשה בצה"ל ובמיוחד בהחלטות של חיל החינוך"