לתרומות הרשמה לניוזלטר

קצין בצה"ל הודה: "זייפתי את נתוני גיוס החרדים במשך שנים"

בצה"ל ניסו לטעון שהדיווחים המנופחים על מספר החרדים שהתגייסו הם טעות או שגיאה שנעשתה בתום לב, אבל עדות חמורה של קצין צעיר שנחשפה מעידה אחרת. "אני זייפתי את הנתונים במשך שנים, בהתאם להוראות שקיבלתי ממפקדיי", סיפר. לדבריו, גם כשביקש להתריע על כך - בכירי המערכת התעלמו. האזינו

יאיר שרקי

אחרי הסערה סביב נתוני גיוס החרדים, אתמול (שני) פורסמה במהדורה המרכזית הקלטה של קצין צה"ל, שעסק בשילוב חרדים במהלך העשור האחרון, שבה הודה כיצד במו ידיו זייף את נתוני גיוס החרדים. השיחה התקיימה עוד לפני חשיפת בלוף הגיוס על ידי כרמלה מנשה.

הקצין שמע את הדיווחים על ירידה במספר החרדים המתגייסים בשנה האחרונה, והחליט לספר את האמת לקצין אחר, שעוסק כיום בשילוב חרדים בצה"ל.

"אני הייתי חלק מהגועל נפש הזה, זו הסיבה שאני מרים אליך טלפון. אני ספרתי, אני הייתי אחראי על זה", פתח את דבריו והוסיף: "כאחד שהיה חתום על הנתונים האלה: לא היה גיוס חרדים לצה"ל. הנתונים שהיו לפני שנתיים-שלוש-ארבע-חמש-שש, די דומים לנתונים שהיו השנה".

לדברי הקצין, נעשו על הנתונים משחקים ומניפולציות: "אם תיכנס לתיקיות תוכל לבחור שמות ולמצוא אותם ברשימות". הקצין סיפר על הקושי שלו בעקבות מעשיו: "קשה לי, זה יושב לי על הלב כבר הרבה זמן. היו לי מפקדים שישבו לי על הראש ואמרו לי 'תכניס גם את זה ואת זה'".

הקצין סיפר כי הלחץ שהופעל עליו הגיע מדרגים גבוהים יותר: "זאת קרוסלה של דלת מסתובבת. קריצות עין של ראשי אכ"א למיניהם וגווניהם לכל מיני אנשים בתוך הציבור החרדי, שבאו, יצאו ושחררו עריקים. זה היה רוח המפקדים, נגיד את זה ככה במילים עדינות". 

המידע הזה הועבר בזמן אמת לידי ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז. אך למרות שהוא מכיר את העדות, אלמוז בחר להתייצב בוועדת חוץ וביטחון, יחד עם ראש חטיבת תכנון ומנהל כח אדם באכ"א, ולטעון שלא היה זיוף מכוון, אלא שגיאה של "חוסר מקצועיות".

אלמוז הדגיש כי הדיווחים עד שנת 2015 היו תקינים, אך העדות שנחשפה נוגעת למעשים שבוצעו בצה"ל החל משנת 2012. לפי עדותו של קצין שפגש את אורנה ברביבאי במהלך השירות הצבאי, שהייתה אז ראש אכ"א, הוא פנה אליה ודיווח לה על הנתונים, אך לדבריו היא "התעלמה מזה לחלוטין".

תגובת לשכת ח"כ אורנה ברביבאי: "ח"כ ברביבאי סיימה את תפקידה כראש אכ"א בשנת 2014, ונראה שהאמירות האנונימיות המופיעות כעת הן חלק מקמפיין פוליטי. הטענות העולות לגבייה בכתבה הן שקר גס. ברביבאי קוראת לצה"ל להציג את כל הנתונים בשקיפות מלאה ולפרסם בהקדם את המסקנות על ידי ועדת האלוף נומה, שמונה לבדוק את הנושא".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל חוזר ומדגיש כי הפער בנתוני החרדים התגלה במסגרת פעולות בקרה פנימיות. הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מינה צוות בדיקה בראשות האלוף במיל' רוני נומה לצורך בדיקה עמוקה ומשמעותית של הנתונים בין השנים 2011-2018. צוות הבדיקה עתיד לסיים את עבודתו ולהגיש את מסקנותיו לרמטכ"ל".

 

לצפייה בכתבה המלאה במאקו - לחץ כאן .